https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podporujeme-petici-30-pro-prahu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Praha: Podporujeme petici „30 pro Prahu“

12. července 2023 | Strana zelených Praha
Odborníci i zástupci a zástupkyně pražských organizací a spolků – například Arniky, Automatu, Pěšky městem, Fridays for Future a dalších – vyzvali k dialogu nad zklidňováním automobilové dopravy v Praze. Pod petici, která vyzývá město ke snížení základní povolené rychlosti v ulicích širšího centra Prahy na 30 km/h, sbírají podpisy veřejnosti. Zelení jsou samozřejmě u toho, zavedení limitu 30 km/h jako základní rychlosti uvnitř městského okruhu je součástí našeho programu už od minulých voleb.

Návrh v podstatě spočívá v obrácení stávajícího systému, v němž je základní rychlost ve městě 50 km/h a z tohoto pravidla existují tisíce výjimek. Zástupci iniciativy jsou přesvědčeni, že primární funkcí města je jeho obytnost a že rychlostní limit 30 km/h je ověřený dopravní režim, v němž se jednotlivé módy dopravy dokáží k sobě chovat ohleduplně a vzájemně se neobtěžovat. Proto si myslíme, že by rychlost třicet měla platit všude, kde žijí a pohybují se lidé, a z tohoto pravidla by mělo existovat jen nemnoho odůvodněných výjimek.

„Chceme jednat s městem o tom, jak přispět k cílům, ke kterým se město samo zavázalo. Věříme, že politici a političky své proklamace o tom, že bezpečnost a zdraví lidí je pro ně priorita, myslí vážně. Jsme otevřeni dialogu o parametrech našeho návrhu, protože si uvědomujeme, že město je složitý organismus, ve kterém je třeba vyvážit všechny zájmy,“ říká Matěj Michalk Žaloudek, člen našeho pražského vedení a také petičního výboru „30 pro Prahu“.

Na stránkách iniciativy vedle možnosti podpisu petice najdete veškeré informace, proč zavedení „třicítky“ považujeme spolu s autory a signatáři za dobrý nápad. Jedním z míst, kde je možné petici fyzicky podepsat, je i naše sídlo – Zelená klubovna na náměstí Hrdinů 1025/8 v Praze 4, a to v pondělí až středu v 11.00 – 17.00 h.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist