Jana Čížková "> Podzemí Moravského krasu navštívili dobrodruzi z Vysočiny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podzemi-moravskeho-krasu-navstivili-dobrodruzi-z-vysociny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Chaloupky o.p.s. : Podzemí Moravského krasu navštívili dobrodruzi z Vysočiny

24. října 2012 | Chaloupky o.p.s.
Autor: Jana Čížková , tel: 734 523 758
Více než tři desítky nadšenců, včetně malých dětí, absolvovalo druhou říjnovou sobotu výpravu do jeskyní střední části Moravského krasu, z nichž některé jsou běžně veřejnosti nepřístupné.

Cesta do podzemí začala už v pátek přednáškou Vlastislava Káni v prostorách „Ostrůvku“ ve Velkém Meziříčí. Účastníci se dozvěděli informace o jeskyních, které bylo v plánu navštívit, shlédli zajímavé fotografie dokumentující práci speleologů, prohlédli si paleontologické jeskynní nálezy např. medvědí a koňské kosti rozlámané hyenami a nakonec se seznámili se základními zásadami bezpečného pohybu v podzemí.

Sobotní putování začalo pěším přesunem z Nových Dvorů přes zříceninu Blansegg do údolí Pustého žlebu. „Počasí nám přálo a celou cestu zpříjemňovalo podzimní slunko,“ uvádí Jana Čížková, účastnice exkurze. U vchodu do Punkevních jeskyní se celá skupina zanořila do temnot podzemí, kde cestu osvětlovaly pouze „čelovky“, často připevněné na cyklistických helmách, neboť hlavu bylo třeba chránit a rukama se přidržovat stěn chodeb, žebříků či lan. Bláto se nacházelo všude kolem a každý, kdo jeskyni po téměř hodině opouštěl, byl od něj pomazaný od hlavy až k patě, nejvíce však děti. „To bylo skvělý, hlavně ta skluzavka,“ vykřikovaly, vylézajíc na denní světlo. Putování pokračovalo podél řeky Punkvy až k parkovišti na Skalním mlýnu a odtud autobusem k Býčí skále. Lehčí outdoor čekal na většinu účastníků v Barové jeskyni – žebříky, paleontologická naleziště, vodní tok, propasti a opět hodně bláta. Několik odvážlivců se vypravilo do horního patra Býčí skály se žebříky a plazivkami. Na závěr celé exkurze bylo možné projít část návštěvnické trasy v Býčí skále, což většina dětí, po předchozích zkušenostech ohodnotila jako „málo adrenalinové“.

Exkurzi vedl zkušený speleolog Vlastislav Káňa se svými pomocníky. „Nejen, že nás vzal na zajímavá místa, kam se běžně člověk nedostane, ale ještě celou exkurzi doprovázel poutavým výkladem,“ dodává Čížková.

Zájemcům o další ročník můžeme slíbit, že se mají za rok zase na co těšit.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist