Tiskové zprávy
Česká společnost pro ochranu netopýrů: Podzimní Netopýří večírek je tu! Třetí díl ze série webinářů seznámí veřejnost s fenoménem migrací u letounů.
Seriál popularizačních webinářů České společnosti pro ochranu netopýrů seznamuje širokou veřejnost prostřednictvím odborníků s pozoruhodným životem i ochranou našich létajících savců. V úterý 18. října 2022 se lze těšit na téma netopýřích migrací, které přiblíží doc. Tomáš Bartonička z Masarykovy univerzity v Brně, ředitel ČESON. Účast na webináři je zdarma a předchozí díly lze shlédnout na youtube kanálu ČESON. Zde najdou zájemci i další zajímavá videa, nejnověji např. návod k tomu, co dělat, najdeme-li zraněného netopýra.
Koncem léta měli lidé možnost blíže se seznámit s tajuplnými nočními savci při venkovních akcích v rámci Mezinárodní noci pro netopýry, nyní láká ČESON všechny milovníky přírody k podzimnímu setkání skrze obrazovku počítače. „Srdečně všechny zveme ke sledování třetího dílu ze série našich online webinářů určených široké veřejnosti. Netopýří večírek se uskuteční v úterý 18. října od 18:00 hodin na platformě ZOOM. S pozoruhodným tématem migrací u letounů nás seznámí doc. Tomáš Bartonička z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně,“ sděluje koordinátorka projektu, Petra Schnitzerová. „Podzim je obdobím, kdy můžeme pozorovat zvýšenou aktivitu netopýrů spojenou jednak s intenzivním lovem potravy před zimním spánkem, ale také v souvislosti s netopýřími námluvami a přesuny do zimovišť. Migrační chování je již dlouhá desetiletí zkoumáno u ptáků, o sezónních přesunech netopýrů jsou naše znalosti podstatně menší. Nicméně víme například to, že některé druhy každoročně létají na vzdálenosti až několika tisíc km, kudy nejčastěji vedou hlavní migrační koridory či že tyto noční tvory překvapivě můžeme na jejich pouti potkat třeba v pravé poledne. Na webináři se seznámíme s metodami výzkumu tohoto pozoruhodného fenoménu i nejnovějšími poznatky,“ láká ke sledování Schnitzerová.
Předchozí díly ze série „Netopýří večírky online“ pojednávající o monitoringu početnosti populací či o námluvách létajících savců lze shlédnout na youtube kanálu ČESON. Najdeme zde i další videa s netopýří tematikou, například pohled do letní kolonie netopýra velkého, ukázku krmení ochočených handicapovaných netopýrů rezavých nebo například návod co dělat, najdeme-li zraněného netopýra. „Pokyny pro přihlášení na aktuální webinář se nachází na našem webu napude.sousednetopyr.cz. Účast je pro všechny zájemce zdarma díky tomu, že se webináře konají v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí,“ doplňuje na závěr Schnitzerová.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk