https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pohodlnejsi-cestovani-vlakem-a-vice-prav-pri-zpozdeni.europarlamentem-prosla-nova-pravidla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Pohodlnější cestování vlakem a více práv při zpoždění. Europarlamentem prošla nová pravidla

6. května 2021 | Česká pirátská strana
Za zpoždění delší než hodinu peníze zpátky, nebo garanci náhradního spoje. I to zaručí nová pravidla, která minulý týden schválil Evropský parlament. Nový předpis dále rozšiřuje seznam případů, za které budou mít lidé nárok na občerstvení či proplacení nákladů za ubytování. Pravidla začnou platit do dvou let od vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Nový předpis myslí také na osoby s omezenou schopností pohybu. Nově se budou muset místo 48 hodin dopředu nahlašovat pouze 24 hodin předem. „Cestujícím s omezenou schopností pohybu je zapotřebí nastavit co možná nejlepší podmínky pro cestování. Za žádných okolností nemůže docházet k jejich diskriminaci. Byl bych proto rád, aby tyto osoby na frekventovaných spojích třeba vůbec nemuseli dopředu nahlašovat potřebu asistence. Pro to ale v Parlamentu nebyla dostatečná podpora. Europoslanci z naší politické skupiny za však za práva všech cestujících do poslední chvíle bojovali,“ popisuje místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Doprovod zdravotně postižené osoby bude podle nových pravidel cestovat zdarma. Lidé s asistenčním psem pak budou mít právo si vzít psa s sebou do vlaku v každém případě. Podle nových pravidel si také všichni cestující budou moci při zpoždění delším než 60 minut vybrat, zda chtějí zpět celou cenu jízdenky. „Nebo si mohou vybrat cestování jiným srovnatelným spojem ale bez dodatečných nákladů,“ dodává Kolaja.

V případě zásahu vyšší moci budou mít cestující nárok na občerstvení i proplacení nákladů na ubytování. Za vyšší moc budou navíc považovány i kritické situace v oblasti veřejného zdraví nebo teroristické útoky. Pravidla začnou platit do dvou let s výjimkou většího prostoru pro jízdní kola. Železniční dopravci mají celkem 4 roky čas na to zajistit, aby v každém vlaku byl vyhrazen prostor se stojany alespoň pro čtyři kola.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist