Jan Mikulička "> Pojizerský Pacifik proveze romantickým údolím a představí Krkonoše - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pojizersky-pacifik-proveze-romantickym-udolim-a-predstavi-krkonose
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Pojizerský Pacifik proveze romantickým údolím a představí Krkonoše

4. února 2022 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Nejvyšší české hory, které vynikají nejen výškou, ale také jedinečnou krásou a unikátní přírodou – to jsou Krkonoše. Kraj roubenek a rozkvetlých luk lze objevovat během výletu vlakem a vychutnat si pohled na něj z okna pohádkového Pojizerského Pacifiku.

„Právě zima je mimořádnou příležitostí vychutnat si pohled na Krkonoše z oken vlaku s pocitem, že se díváte na opravdu velké hory. Nemusíte se věnovat volantu a jízdou vlakem navíc svým dětem dopřejete skutečné dobrodružství,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

První lokálka v západní části těchto hor, která směřuje z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, byla za velké slávy uvedena do provozu v roce 1899. Hlavním iniciátorem stavby byl známý krkonošský politik a podnikatel Jan hrabě Harrach. Martinické nádraží je unikátní hned v několika směrech. Je nejvýše položeným na trati a zároveň je také kulturní památkou. K řízení železničního provozu se tam stále používají dnes již ojedinělá mechanická návěstidla.

Několikrát do roka je také možné projet se na trati historickým vlakem taženým parní lokomotivou. Podrobnější informace jsou na webových stránkách http://www.nadrazimartinice.cz/. Zajímavostí je také naučná stezka železniční stanice Martinice v Krkonoších, jejíž délka činí 1,3 kilometru a tvoří ji 9 zastavení, která informují o technických detailech a zajímavostech o nádražní budově i areálu železniční stanice.

Více informací o Pojizerském Pacifiku je k vidění na odkazu https://www.krkonose.eu/sites/default/files/docs/pojizersky-pacifik.pdf.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist