Jan Mikulička "> Poklady z depozitáře českolipského muzea představují minerály z Českolipska i Ještědského hřbetu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/poklady-z-depozitare-ceskolipskeho-muzea-predstavuji-mineraly-z-ceskolipska-i-jestedskeho-hrbetu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Poklady z depozitáře českolipského muzea představují minerály z Českolipska i Ještědského hřbetu

19. října 2022 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Bezmála šest tisíc druhů minerálů se nalézá na celém světě. Rozsáhlou sbírkou nerostů se může pochlubit také Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Minerály pochází téměř z celé České republiky, některé vzorky i ze známých světových oblastí a nechybí ani několik zajímavých a mnohdy i nenápadných minerálů z Českolipska a Ještědu.

„Naprostá většina z nás prostě registruje kámen. Odborníci z našich muzeí, mineralogové, vám dokáží ke každému kamenu vyprávět osobitý příběh a mnoho zajímavého. Ne jinak tomu je i ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Každý měsíc si mohou zájemci přijít do muzea prohlédnout pokaždé jiný druh nerostu a zároveň si o něm něco přečíst i na webových stránkách. Kdo zavítá do expozice, může pomocí QR kódu načíst odkaz, kde se dozví o tom, jak vybraný minerál vznikl, čím se vyznačuje či kde se v rámci Českolipska a Podještědí vyskytuje. Říjen je věnován barytu, více informací o tomto minerálu se nalézá zde.

„Výčet minerálů, které se dají u nás najít, není rozhodně u konce, ale většina dalších je převážně mikroskopických, málokdy tvoří vetší vyrostlice či krystalické agregáty, například phillipsit nebo apofylit,“ vysvětluje geolog Petr Mužák.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist