https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polabske-hury-na-nymbursku-se-stanou-prirodni-pamatkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Polabské hůry na Nymbursku se stanou přírodní památkou

13. listopadu 2018 | Děti Země
Děti Země ochranu tohoto unikátního území navrhují již od počátku tisíciletí

Území nové Přírodní památky Polabské hůry mezi Lysou nad Labem a dálnicí D11 z Prahy do Hradce Králové zahrnuje tři části na sousedních kopcích: Přerovské hůře, Semické hůře a Břístevské hůře. Na všech lze nalézt především suché trávníky a křoviny s výskytem řady zvláště chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů.

O vyhlášení Přírodní památky Polabské hůry usilovaly ekologické spolky již dříve. Návrh Občanského sdružení Přerováci nadlabáci a Dětí Země - Klubu za záchranu Polabí na vyhlášení chráněného území na Přerovské hůře, resp. ochranu všech tří hůr jako celku, bohužel odmítl Krajský úřad Středočeského kraje v roce 2006 a nadále připravoval pouze vyhlášení Přírodní památky Semická hůra.

Děti Země ovšem již tehdy upozorňovaly, že vyhlášení všech tří hůr je v souladu s požadavky Evropské komise, aby ČR do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000 zahrnula i tato území, protože se na hůrách nacházejí vzácná stanoviště, jejichž ochrana nebyla dostatečně zajištěna.

Česká vláda pak zařazení Polabských hůr jako evropsky významná lokalita do soustavy NATURA 2000 v roce 2009 schválila, takže vyhlášení Přírodní památky Polabské hůry se tak nyní završuje proces ochrany těchto tří cenných hůr.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist