https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polcak-evropsky-parlament-prijal-nas-navrh-na-ukonceni-kseftu-se-zviraty-po-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě

13. února 2020 | STAN
Evropský parlament přijal návrh europoslance hnutí STAN na sjednocení pravidel pro registraci a identifikaci psů a koček ve všech členských státech a zavedení propojených elektronických registrů domácích zvířat. Množírny zvířat nepředstavují jen utrpení pro zvířata, ale jsou také jedním z největších zdrojů příjmů nelegálního obchodu v EU. A toto je první krok pro vypořádání se s těmito praktikami v Evropě.

Chov zvířat v zájmovém chovu, tedy domácích mazlíčků, je regulován v každém členském státě rozdílně.

„Dostáváme se do situace, kdy jsou například štěňata převážena pašeráky po tisících ze států, kde jsou chovatelské normy nastaveny volně a zvířata jsou tak levnější, do států, kde je po nich velká poptávka. Kvete tak půda pro pašeráky a černou ekonomiku. Příliš se to neví, ale nelegální obchod se zvířaty představuje třetí nejvýnosnější nelegální byznys hned po obchodu s drogami a zbraněmi,“ vysvětluje Stanislav Polčák, člen výboru pro životní prostředí.

Evropský parlament v dnešním usnesení vyzval Komisi, aby navrhla povinný systém registrace psů a koček v EU, který by byl propojený se systémem kontroly a sankcemi vůči těm, kdo falšují dokumenty pro prodej zvířat. Požaduje také jednotnou definici množíren psů a koček.

„Pokud všechny členské státy budou postihovat obcházení elektronické registrace nově narozených zvířat, lidé budou mít v konečném důsledku jistotu, že jejich domácí mazlíček netrpěl v množírně. Osud zvířat bude navíc dohledatelný, což pocítí i členské státy na svých daňových příjmech, dodává Polčák.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist