https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/politici-dostali-od-studentu-spatne-znamky-na-vysvedceni-nelibi-se-jim-ze-neresi-klima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future: Politici dostali od studentů špatné známky na vysvědčení, nelíbí se jim, že neřeší klima

30. června 2021 | Fridays for Future
Studentky a studenti z hnutí Fridays for Future dnes symbolicky předali na Malostranském náměstí vysvědčení devíti sněmovním stranám. Hodnotí hlasování o nejdůležitějších zákonech týkajících se klimatu, životního prostředí či přírody a její ochrany. Upozorňují také na nedostatečné kroky pro zastavení klimatických změn.

​​​​​​Dnešní předávání klimatického vysvědčení se týkalo devíti politických stran. Žádná z nich se ale podle studentů a studentek s prospěchem nemůže chlubit. Nejlepší známkou byla trojka - tu dostali Piráti a KDU-ČSL. Dostatečnou pak dostalo hnutí STAN a TOP 09. Zbylé strany a hnutí, tedy vládní ANO a ČSSD spolu s hnutím SPD, ODS a KSČM, neprospěly.

„Předání vysvědčení slouží jako zpětná vazba klimatické politiky jednotlivých stran za uplynulých několik let. Jejich zájem na řešení klimatické krize byl nedostatečný. Na vysvědčení je to vidět černé na bílém, nejen pro strany samotné, ale i pro voliče a voličky a širokou veřejnost. Na řešení klimatické krize už nemáme mnoho času, proto je naprosto nezbytné mu teď věnovat maximální pozornost. Nadcházející volby budou rozhodující. Apelujeme na politiky a političky i voliče a voličky, aby k ochraně klimatu přistupovali jako k prioritě. Teď mají strany ještě šanci projít ročníkem,” řekla Klára Bělíčková z Fridays for Future.

Ve známkování studentstvo z Fridays for Future vycházelo z deseti různých hlasování týkajících se klimatické politiky. Mezi hodnocenými hlasováními byla například zamítnutá novela zákona o ochraně ovzduší. Jejím neschválením poslanci podle aktivistů a aktivistek nesou přímou odpovědnost za pokračování neomezeného vypouštění emisí velkých uhelných elektráren. Dále posuzovali hlasování o stavebním zákoně, Lex Dukovany, zrušení novely mysliveckého zákona nebo novele odpadového zákona. Známky udělili na základě počtu hlasů “pro” a “proti” u jednotlivých hlasování. Důležitou roli hrál při hodnocení také fakt, že se o řadě důležitých a nezbytných řešeních klimatické změny vůbec nejednalo, zmiňovali sami studenti a studentky na akci.

Vysvědčení bylo fyzicky k vidění dnes dopoledne na Malostranském náměstí, kam ho studentstvo doneslo vytištěné na velkém papíře. Politickým stranám byla však jejich vysvědčení zaslána také poštovně i elektronicky. Dostaly k nim i detailnější zpracování jednotlivých bodů, aby měly jasno, proč je jejich klimatický prospěch tak tragický.
Předávání volebního vysvědčení je první akcí v rámci volební kampaně, kterou hnutí Fridays for Future oficiálně odstartovalo v pondělí. Studentstvo chce, aby tyto volby byly o klimatu.

„Je až zarážející s jakou lehkostí je, respektive není, klimatická krize českými politiky a političkami řešena. Vědkyně a vědci mluví již dlouhou řadu let jasně. Panuje široký vědecký konsensus na tom, že klimatické změny probíhají, a že k nim zásadním způsobem přispívá člověk. Klimatická krize ale není vnímaná jako problém pouze námi, aktivisty a aktivistkami. Podle průzkumu České klima 2021, 88% české veřejnosti vnímá, že změna klimatu již probíhá a požaduje její řešení. Klimatická krize je celospolečenským problémem. Problémem, který ohrožuje naši budoucnost a s jejímž řešením je potřeba začít ihned. Nečinnost politiků a političek je naprosto nepochopitelná, neomluvitelná a může mít katastrofální následky,” uvádí Ctibor Prokop, mluvčí hnutí Fridays for Future.

Kontaktní osoby:
mluvčí Klára Bělíčková, 774 382 445, media@fridaysforfuture.cz, klara.belickova@gmail.com
mluvčí Ctibor Prokop, 728 747 843, media@fridaysforfuture.cz, ctiborprokop2@gmail.com

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist