https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polsky-belovezsky-prales-kaceji-harvestory-k-ochrane-klenotu-evropske-divociny-nenasilnou-obcanskou-blokadou-se-pridali-i
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Polský Bělověžský prales kácejí harvestory. K ochraně klenotu evropské divočiny nenásilnou občanskou blokádou se přidali i Češky a Češi

13. června 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Neporušené části polského Bělověžského pralesa chráněného jako Světové kulturní a přírodní dědictví UNESCO jsou v těchto dnech těženy harvestory [1]. Dnes se do občanské nenásilné blokády těžby zapojila skupina devíti Češek a Čechů. Nenásilnou blokádu také oficiálně podpořilo Hnutí DUHA.

Ke skupině několika desítek Poláků chránících původní části Bělověžského pralesa, se dnes zapojili tři ženy a šest mužů, kteří se vypravili z Brna, Prahy a dalších českých a moravských měst. Blokáda, která trvá nyní již dva týdny, chce upozornit na chybné rozhodnutí polské vlády kácet jediný dochovaný evropských nížinný prales a toto kácení zastavit. Bělověžský prales je domovem mnoha druhů zvířat, včetně zubrů evropských, vlků, bobrů či rysa ostrovida. Těžká technika se nezastavuje ani před stromy, na kterých hnízdí vzácní datlovití ptáci a sovy [2].

Harvestory těží stromy staré více než sto let. Polská vláda dosud nereaguje na výzvy stovek vědců ani mezinárodních institucí. V celém Polsku organizují lidé demonstrace na podporu blokády, aby upozornili na nevratnou ztrátu bezprecedentním kácením pralesa. U nás vyjádřily podporu blokádě stovky lidí, kteří o ní informují své okolí. K urgenci polské vládě se připojila i řada českých vědců.

Dnes občanská nenásilná blokáda poprvé brání les se zapojením Čechů a Češek. Účastníci blokády vyzývají veřejnost v České republice i jiných zemích, aby zachování Bělověžského pralesa podpořili i svou účastí. O blokádě u nás informuje facebooková stránka Podporuji blokády kácení stromů v pralesích [3].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, který je přímo na místě, uvádí:
"Bělověžský prales je poslední zachovalý nížinný prales v Evropě. Nemůžeme přihlížet tomu, že zmizí z planety. Stejně jako lidé z Polska a Slovenska pomáhali zachránit divokou přírodu na Šumavě, tak my pomáháme chránit prales v Polsku. Je to společné přírodní dědictví Evropy."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Hnutí DUHA usiluje o zachování unikátní divoké přírody i pro další generace. Nedávno jsme spolu s desítkami tisíc lidí, vědci i místními lidmi zachránili české národní parky před developery a těžbou dřeva. Divočina ale nezná hranic, jde o naše společné evropské dědictví. Proto se Hnutí DUHA rozhodlo oficiálně podpořit blokádu nesmyslného a nevratného ničení Bělověžského pralesa. Jsme rádi, že se dnes do blokády zapojili ochránci a ochránkyně divočiny z naší země."

Martina Dušková, účastnice nenásilné občanské blokády, řekla:
"Když dovolíme divočinu zničit, už nikdy se neobnoví. Je na nás, jestli poslední zbytky divoké přírody dokážeme uchránit pro budoucnost. Není důvod, proč by se nám to nemělo podařit, když se budeme snažit."

Jan Skalík, účastník nenásilné občanské blokády, řekl:
"Jsem překvapený z toho, jak jsou rozpadlé stromy v pralese krásné. Jen kousek od nich jsou ale celé skupiny starých stromů pokácené. Musíme tomu bránit, jinak bychom přišli o jedinečnou ukázku toho, jak vypadá divoká příroda."


Kontakty:
Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody a lesů a letošní laureát Ceny Josefa Vavrouška, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Fotografie z místa jsou na https://www.facebook.com/pg/fundacjadzikapolska/photos/?ref=page_internal
[2] Konkrétně to jsou datlík tříprstý, datel černý, strakapoud bělohřbetý a sova Aegolius funereus.
[3] https://www.facebook.com/podporujiblokadu/
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist