Aleš Miklík "> Pomoc krajině a poškozeným lesům. Dobrovolníci se mohou hlásit do dalších Týdnů pro krajinu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomoc-krajine-a-poskozenym-lesum.dobrovolnici-se-mohou-hlasit-do-dalsich-tydnu-pro-krajinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Pomoc krajině a poškozeným lesům. Dobrovolníci se mohou hlásit do dalších Týdnů pro krajinu

23. května 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Další tisíce hodin tvrdé práce věnují letos v létě dobrovolníci a dobrovolnice naší krajině. Od západu Čech po východní Moravu budou při devíti týdenních turnusech zachraňovat rašeliniště či ochraňovat cenné louky, pomohou s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny. Lidé při Týdnech pro krajinu [1], které Hnutí DUHA pořádá už čtvrt století, doposud odpracovali více než 85 000 hodin.

Stále viditelnější problémy naší krajiny - intenzivní zemědělství, zničené lesy, chybějící krajinotvorné prvky - přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA během letošního léta rozšířilo počet lokalit [2], na nichž může kdokoliv vlastníma rukama přispět k ochraně přírody, celkem na devět.

Na Šumavu letos dobrovolníci zavítají na dva týdenní turnusy. K oblíbené záchraně zdejších rašelinišť se přidá i ochrana cenných šumavských luk. V itineráři zůstávají i další atraktivní lokality v chráněných oblastech - Radějov v Bílých Karpatech a Králický Sněžník. Úspěšná spolupráce s Lesy ČR na obnově lesů po kůrovcové kalamitě bude pokračovat v Městě Albrechticích a v Bruntálu.

Zemědělskou krajinu budou účastníci ozdravovat při dvou týdenních turnusech na Hané u Prostějova a Litovle. Třetí týdenní zemědělský týden se uskuteční na Farmě U Hrušků u města Manětín. Rodina Hrušků je držitelem zlaté medaile Pestrá krajina [3] od Asociace soukromého zemědělství za šetrný postup při hospodaření v krajině.

Týdny pro krajinu tak podpoří výzvu Zachraňme lesy [4], která nyní spojuje více než 82 000 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti, a kampaň Tohle žeru [5] s téměř 16 000 podpisy, která prosazuje změnu na podporu šetrných zemědělců a zdravé krajiny.

Akce se koná díky finanční podpoře desítek individualnich dárkyň a dárců. Lidé se mohou k finanční podpoře pětadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Kromě veřejnosti rojekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska a Evropská asociace pro ochranu přírody (EOCA).

Kateřina Stonová, koordinátorka dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA řekla:

„Tato akce přináší široké veřejnosti možnost vidět zblízka některé problémy současné české krajiny a přímo v terénu se zapojit do prací, které jsou součástí jejich řešení. Zúčastnění mají navíc příležitost poznat zkušenosti lidí, kteří se na místech věnují různým způsobům ochrany přírody.”

Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA řekl:

„Díky velkému zájmu o účast na našich dobrovolnických turnusech v minulých letech jsme letos rozšířili množství lokalit, na nichž budeme pomáhat s ochranou cenných stanovišť a obnovou pestrých a odolných lesů. Na naše Týdny přijíždějí lidé různého věku a povolání, potřebu pomoci krajině vnímáme napříč společností.”


Kontakty:
Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Přihlašování na Týdny pro krajinu: https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/
[2] Termíny Týdnů pro krajinu:
25.6.-2.7.2022 NP Šumava
10.-16.7.2022 LČR Město Albrechtice
16.-23.7.2022 Kralický Sněžník
23.7.-30.7.2022 Haná, Kaple
30.7.-6.8.2022 Šumava
6.-13.8.2022 LČR Bruntál
13.-20.8.2022 Radějov
3.-10.9.2022 Farma u Hrušků
10.-17.9.2022 Doubravský dvůr
[3] Více o programu Pestrá krajina na: https://www.asz.cz/o-asz/nase-aktivity/pestra-krajina/
[4] Více o výzvě Zachraňme lesy: https://zachranmelesy.hnutiduha.cz/cs
[5] Více o kampani Tohle žeru: https://tohlezeru.hnutiduha.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist