Veronika Hešíková "> Pomoc území zasaženému ničivým tornádem se rozšiřuje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomoc-uzemi-zasazenemu-nicivym-tornadem-se-rozsiruje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Pomoc území zasaženému ničivým tornádem se rozšiřuje

23. června 2023 | MMR ČR
Autor: Veronika Hešíková, tel: 705 894 932
Pomoc území zasaženému ničivým tornádem se rozšiřuje
V sobotu 24. června to budou přesně dva roky, co na Břeclavsku a Hodonínsku udeřilo ničivé tornádo, které způsobilo ztráty na životech i značné materiální škody. Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlašuje novou výzvu na obnovu majetku obcí a kraje, tentokrát i s možností řešení sekundárních škod.

MMR pokračuje v naplňování Strategie obnovy části Jihomoravského kraje, kterou v červnu 2021 zasáhlo tornádo. Podle této strategie připravené ve spolupráci s Ministerstvem financí dosáhnou celkové náklady na obnovu majetku obcí a kraje přes 1,3 miliardy korun.

V rámci první výzvy byly od 1. října 2021 do 30. června 2022 podány žádosti o podporu ve výši asi 480 milionů korun. Alokace aktuální výzvy činí téměř 859 milionů korun a měla by pokrýt řešení veškerých škod na majetku územních samosprávných celků způsobených tornádem.

Aktuální výzva přináší i jednu významnou novinku – umožní podpořit obnovu majetku obcí a kraje, který byl poškozen až sekundárně, tedy ne přímo živlem, ale při odklízení jeho následků. Konkrétně se jedná o poškozené komunikace a chodníky.

Do současné výzvy mohou být žádosti předkládány od 17. července 2023 až do konce května příštího roku. Vrchní ředitel Sekce evropských a národních programů Leo Steiner přibližuje důvody tohoto časového rozpětí: „Příprava projektů pro obnovu majetku zpravidla zabere nějaký čas, a to především u větších investic. Chceme dát dotčeným samosprávám dostatečný prostor pro přípravu projektů, zmíním třeba S-centrum Hodonín, u kterého se počítá s předložením žádosti až v roce 2024. Přitom se jedná o jeden ze symbolů obnovy postiženého území, který nemůže zůstat stranou.“

Dokumentaci výzvy i veškeré informace k podání žádosti naleznou zájemci zde: https://www.mmr.cz/cs/narodni-dotace/podpora-a-rozvoj-regionu/obnova-obecniho-a-krajskeho-majetku-po-zivelni-(2)/vyzva-c-3
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist