https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomoc-v-syrii-pokracuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: Pomoc v Sýrii pokračuje

Na začátku února 2023 zasáhlo sever Sýrie zemětřesení o síle 7,8 Richterovy stupnice. Tisíce lidí přišly o život a další tisíce byly zraněny. Situace v celé zemi, nejen v zasažené oblasti, je stále špatná. Podle letošní únorové zprávy OCHA potřebuje humanitární pomoc 16,7 mil. lidí. Naše podpora směřuje stále do severní části k lidem, kteří se vyrovnávají s důsledky jak loňské přírodní katastrofy, tak především dlouholetého konfliktu.

Díky partnerovi na místě jsme mohli lidem zasaženým zemětřesením poskytnout pomoc a alespoň základní ochranu před zimou. Do konce června jsme se díky prostředkům z naší sbírky podíleli na pomoci pro 1 802 rodin (10 357 osob), které obdrželi jednorázovou peněžní pomoc v hodnotě 150 dolarů. Celkem jsme na tuto pomoc poslali téměř 1,2 milionu Kč.

Zemětřesení v severní Sýrii ještě více prohloubilo krizi těch, kdo se potýkají s následky více než desetiletého konfliktu v zemi. Kromě základního nedostatku potravin, hygienických a jiných potřeb došlo ke zhoršení dodávek elektřiny, protože zemětřesení způsobilo rozsáhlé škody na již tak křehké infrastruktuře a zničilo rozvodné sítě. Nedostatek osvětlení má přímý dopad na přístup dětí ke vzdělání, zejména ve venkovských oblastech.

Opravená třída ve škole v Aleppu (foto: LWF Jordánsko)Opravená třída ve škole v Alleppu (foto: LWF Jordánsko)

Mnoho veřejných škol funguje na dvě směny, aby se do nich vešlo více dětí, ale chybějící elektřina v odpolední/večerní směně neumožňuje zajistit vhodné podmínky pro výuku pro všechny. Podle údajů UNHCR pro Sýrii znamená nedostatek osvětlení také vyšší riziko pro chlapce, dívky a ženy, kteří mohou být v pozdních hodinách napadeni či mohou být dokonce vystaveni domácímu sexuálnímu a genderově podmíněnému násilí.

Proto jsme na začátku letošního roku poskytli Světové luterské federaci v Jordánsku (LWF Jordánsko) spolupracující s Řeckým pravoslavným patriarchátem Antiochie a celého Východu (GoPA) téměř dalších více než 1,3 mil. korun, a to na podporu zajištění vzdělávání a ochrany ve městě Aleppo a jeho okolí.

Z poskytnutých prostředků bude financována instalace solárních světel ve čtyřech školách v oblasti Aleppa zasažené zemětřesením. Zároveň budou zavedena energeticky úsporná řešení osvětlení, aby byl zajištěn spolehlivý zdroj elektrické energie. Vedení a zaměstnanci škol budou vyškoleni v údržbě instalovaných solárních světel, aby byla zaručena jejich dlouhodobější životnost.

Učitelé se navíc seznámí s využíváním technologií poháněných solární energií pro účely výuky a učení. Jejich studenti se tak již v raném věku dozví o možnostech využívání dostupných a k životnímu prostředí šetrných zdrojů, což nepochybně podpoří jejich budoucí ekologické myšlení.

V neposlední řadě získá 200 rodin, jejichž děti chodí do nově osvětlených škol, solární lampy a svítilny, které pomohou řešit potřebu osvětlení v domácnostech. Podpoří i pohyb členů rodiny po městě v čase po setmění či brzy ráno.

Věříme, že školy vybavené solárním systémem poskytnou bezpečnější a přívětivější prostředí pro výuku. Sníží se i míra předčasného ukončování školní výuky zejména ve večerních hodinách. A děti tak budou moci chodit do školy a získat tolik potřebné vzdělání.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist