https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomuze-zeleno-modra-infrastruktura
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Pomůže zeleno-modrá infrastruktura?

29. června 2017 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Václav Čubr, tel: 608 307 436
Přestože se v našem městě žije pěkně, je toho i tak hodně, co by se dalo zlepšit, aby se nám žilo ještě lépe. Některá zlepšení by pomohla určité skupině, jiná opatření by pomohla takřka všem. A právě na celospolečenské a celoměstské úrovni pracuje sdružení ENVIC ve spolupráci s Komisí životního prostředí Rady města Plzně.

Přestože se v našem městě žije pěkně, je toho i tak hodně, co by se dalo zlepšit, aby se nám žilo ještě lépe. Některá zlepšení by pomohla určité skupině, jiná opatření by pomohla takřka všem. A právě na celospolečenské a celoměstské úrovni pracuje sdružení ENVIC ve spolupráci s Komisí životního prostředí Rady města Plzně. A o jakou oblast jde, vysvětluje Václav Čubr ze sdružení ENVIC: „Počasí posledních týdnů nám velmi názorně ukázalo současný problém. Drtivou plochu města tvoří nepropustné povrchy – komunikace, střechy, parkoviště, atd. Takováto skladba povrchů vedro násobí. Ty se rozpalují a sálají ještě dlouho do noci. Město se tak přehřívá… A když už konečně zaprší, všechna voda steče do kanálů a bez užitku, anebo i se škodami odtéká pryč z města. Město se dál přehřívá. Vzduch je horký, suchý, a tak i prašný – špatně se v něm dýchá, žije.“
Za podpory Fondu životního prostředí města Plzně tak vznikl projekt, jehož první část právě končí a druhá začíná a který má za cíl podporovat uplatnění tzv. zeleno-modré infrastruktury. „Zelené rostliny a modrá voda = přirozené prostředí, přirozené procesy, přirozený = příjemný život. Každý to zná, že ve stínu stromu je lépe než pod slunečníkem. Že na trávě je lépe než na dlažbě. A to díky vodě, kterou rostliny odpařují. A proto je zapotřebí maximum srážkové vody ve městech zadržet a maximum tohoto množství skrze vegetaci odpařit“, vysvětluje Václav Čubr.
V rámci projektu probíhají dvě aktivity. Jedna je osvětová o významu zeleně a vody pro město a druhá je již v rovině potenciálu samotných opatření. „Tím, že spolupracujeme s městem, komunikujeme s „městskými subjekty“ – zejména se školkami a školami o tom, kde by bylo možné prvky zeleno-modré infrastruktury uplatnit. Od drobných opatření, jako jsou sudy pod okapem k zalévání školních záhonů, až po uplatnění tzv. zelených střech, které v této oblasti skrývají pro město obrovský potenciál“, uzavírá, i když jak říká „jen ve zkratce“ věc Václav Čubr ze sdružení ENVIC.

Více informací k projektu a např. i ke zmíněným zeleným střechám naleznete na sdruzeni-envic.cz.

Přímí odkaz na web:
http://www.envic-sdruzeni.cz/krajina-verejny-prostor/hospodareni-se-srazkovymi-vodami/

Kontakt: Václav Čubr, mail: vaclav.cubr@envic.cz, tel.: 608 307 436
Václav Čubr, tel: 608 307 436 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist