Veronika Krejčí "> Poprvé zasedla mezinárodní pracovní skupina k řešení světelného znečištění. Stalo se při konferenci MŽP, na kterou přijelo na 80 odborníků z Evropy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/poprve-zasedla-mezinarodni-pracovni-skupina-k-reseni-svetelneho-znecisteni.stalo-se-pri-konferenci-mzp-na-kterou-prijelo-na
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Poprvé zasedla mezinárodní pracovní skupina k řešení světelného znečištění. Stalo se při konferenci MŽP, na kterou přijelo na 80 odborníků z Evropy

6. března 2024 | MŽP ČR
Autor: Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
U příležitosti českého předsednictví ve Visegrádské čtyřce uspořádalo Ministerstvo životního prostředí konferenci Světelné znečištění 2024. Více než 80 odborníků z různých evropských států na ní diskutovalo přístupy k regulaci světelného znečištění. Konference upozornila i na úspěšné mezinárodní projekty, které se zabývají nepříznivými dopady světelného znečištění na životní prostředí, bezpečnost a lidské zdraví. V jejím průběhu proběhlo první setkání neformální pracovní skupiny zástupců evropských států pro řešení problematiky světelného znečištění.

MŽP se podařilo téma světelného znečištění zvednout na evropskou úroveň již v roce 2022, kdy v rámci českého předsednictví v Radě EU zvolilo tuto problematiku jako jednu ze svých priorit a uspořádalo úspěšný mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022, kde se setkali experti z celé Evropy. Na tyto aktivity pak v minulém roce navázalo španělské předsednictví, kde byla problematika dále diskutována. MŽP nyní odborníky pozvalo k další společné události do Prahy.

„Hrdě se hlásíme k tomu, že je to právě Česká republika, kdo se stal popularizátorem tématu světelného znečištění v celoevropském měřítku. V návaznosti na dnešní konferenci Světelné znečištění 2024 chceme pokračovat a věnovat se problematice i na připravovaném setkání ministrů V4+, které proběhne v Brně příští týden,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a doplňuje: „Snažíme dělat smysluplné kroky k omezení světelného znečištění především v té nejpraktičtější rovině, například od 1. července by měla být účinná vyhláška k novele stavebního zákona, která učiní technickounormuomezování nežádoucích účinků venkovního osvětlení závaznou,“ uzavírá ministr Hladík.

První část programu představila současné přístupy ke světelnému znečištění na evropské úrovni, a to nejen z pohledu legislativy a strategických dokumentů, ale také v rámci technických norem, monitorování a financování výzkumu světelného znečištění a jeho dopadů. Živé diskusi předcházela prezentace příspěvků zástupců Evropské komise, Mezinárodní komise pro osvětlování, České republiky a Španělska.

V dalším bloku si účastníci vyslechli nové poznatky o nepříznivých dopadech tohoto druhu znečištění na urbánní i životní prostředí a lidské zdraví. Výstupy prezentovali zástupci projektu ENLIGHTENme (v rámci Horizont Evropa) a studentského projektu EMISE, který dlouhodobě běží na Slezském gymnáziu. Zástupci think tanku Light Pollution a Asociace POLARIS pak představili výsledky prvního reportu ke světelnému znečištění v Polsku. Zástupci UCEEB ČVUT (https://www.uceeb.cz/) seznámili účastníky konference s podrobnostmi k projektu zkoumajícího architektonické osvětlení v kontextu historických budov.

V odpolední části konference proběhlo první setkání neformální pracovní skupiny pro řešení problematiky světelného znečištění. Její snahou je přispět zejména ke koordinaci mezi evropskými státy, ke sdílení přístupů k regulaci světelného znečištění na národní i evropské úrovni a zastřešení spolupráce mezi státy, které mají k problematice obdobný přístup. Skupina vznikla na vzájemné dohodě mezi Českou republikou, Chorvatskem, Německem, Slovinskem a Francií. K dnešnímu jednání se připojili rovněž zástupci Rakouska, Polska, Slovenska a Malty, Norska a Švýcarska.

Závěry z konference a ze setkání neformální pracovní skupiny bude MŽP prezentovat 12. 3. na setkání ministrů životního prostředí V4+, které se bude konat v Brně.

Odborné workshopy ke světelnému znečištění pořádá MŽP pravidelně. V letech 2020 a 2021 se konaly dva úspěšné webináře s mezinárodní účastí. V roce 2020 se jednalo o Workshop Light Pollution 2020a o rok později se jako partnerská akce k Evropskému Zelenému týdnu EU 2021 konal Webinar Light Pollution 2021. Během českého předsednictví EU v roce 2022 uspořádalo MŽP u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské Unie Mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022. Na podzim minulého roku se konal expertní webinář Světelné znečištění 2023.
Veronika Krejčí, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist