Filip Poštulka "> Popůvky budou mít ekologičtější odpadové hospodářství - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/popuvky-budou-mit-ekologictejsi-odpadove-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Popůvky budou mít ekologičtější odpadové hospodářství

19. září 2022 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Obec Popůvky v okrese Brno-venkov zásadně proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvané chytré technologie a postupy. Jde například o evidenční systém, sběr plastu a papíru dům od domu či třídění rostlinných zbytků přímo z kuchyně. Již nyní technologické novinky přináší úspory, kdy dochází k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů či snížení množství komunálního odpadu.


Díky technologiím, které obec nově zavedla, snížila meziročně množství komunálního odpadu téměř o polovinu a zaznamenala nárůst vytříděných bioodpadů o více než 130 procent! Skla se ve stejném období vytřídilo o sto a plastu o padesát procent více. Jak se to během jednoho roku podařilo? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost nádob i druhy odpadů. Velkou roli sehrálo také zavedení sběru odpadu dům od domu či zahájení třídění rostlinných zbytků z kuchyně.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Popůvkách:

- zavedli evidenci vyprodukovaného směsného komunálního odpadu i tříděných složek odpadu. Ta je

možná díky tomu, že dané nádoby jsou vybaveny QR kódy, které jsou propojené s evidenčním systémem ECONIT. Zástupci obce díky tomu mají dokonalý přehled o odpadech.

- rozbíhají pohodlný systém sběru tříděného odpadu takzvaně dům od domu – v Popůvkách byl spuštěn pro papír, plast a bioodpad. Občané pro tento účel dostali od obce speciální nádoby. Jde o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají k odpadům zodpovědněji.

- startují třídění rostlinných bioodpadů přímo z kuchyní – domácnosti dostaly speciální košík, do kterého třídí rostlinný kuchyňský odpad. Po jeho naplnění ho pak občané vysypou do hnědé nádoby, kterou k tomu mají v domácnosti k dispozici.

Měně odpadu, více úspor

„Překvapilo nás, že se zavedení nových technologií tak rychle promítlo do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady. S těmito novinkami vytřídíme výrazně více odpadu a naopak komunálního odpadu je podstatně méně,“ uvádí starostka obce Miluše Červená.

Chytrá evidence

Evidenční systém, který obec zavedla, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru obce Popůvky. Obci pomáhá při přeměně odpadového hospodářství společnost JRK.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist