Aleš Miklík "> Porušení předvolebních slibů. Ministerstvo průmyslu chce dotovat uhlí a plyn. Na OZE zapomíná - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/poruseni-predvolebnich-slibu.minosterstvo-prumyslu-chce-dotovat-uhli-a-plyn.na-oze-zapomina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Porušení předvolebních slibů. Ministerstvo průmyslu chce dotovat uhlí a plyn. Na OZE zapomíná

21. ledna 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Ministerstvo průmyslu pod novým ministrem Jozefem Síkelou přichází s prvním opatřením, které reálně ovlivní podobu naší energetiky. V rozporu s tím, co slibovaly strany před volbami [1] i s programovým prohlášením vlády [2] zvolil cestu nulové podpory pro fotovoltaiku, zcela minimální podporu větrné energie, dotovat bude naopak výrobu energie ze zemního plynu a uhlí. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády k zákonu o podporovaných zdrojích energie [3].

V příštích třech letech by měl podle návrhu MPO stát dotovat výstavbu 3 000 MW plynových zdrojů a vyplácet elektrárnám a teplárnám dotaci 500 Kč za tunu CO2 z uhlí při výrobě tepla. Větrných elektráren chce přitom podpořit jen 180 MW a fotovoltaických čistou nulu. Pokud tyto objemy promítneme do reálné situace, ve větrné energii, která se u nás právě kvůli nedostatku provozní podpory nerozvíjí, plánuje vláda za tři roky vznik pouhých čtyřiceti až šedesáti větrných turbín.

Také fotovoltaika stagnuje, instalovaný výkon se v roce 2020 zvýšil o pouhých 3500 kW přesto, že běžely dotační programy na investice. Svůj slib podpořit vznik 100 000 solárních střech bez provozní podpory vláda nesplní.

Návrh nařízení mohou ostatní ministerstva a další organizace připomínkovat do 18. února a pak jej projedná vláda. Výsledná podoba tedy může být jiná.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: „Ministr Síkela zřejmě fatálně podcenil setrvačnost aparátu, který zdědil. Jak jinak si vysvětlit, že z jeho úřadu vyšel návrh masivně podporovat plyn a uhlí, ale jen pár větrníků a přesně nula fotovoltaických elektráren? Návrh je v příkrém rozporu s programovým prohlášením vlády i programem Starostů a nezávislých, kteří jej na post nominovali. Ministr sám mluví o tom, že jsme zaspali v rozvoji obnovitelných zdrojů. Měl by tento nesmyslný návrh nechat přepracovat.”


Kontakty:
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky pro editory a editorky:
[1] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/analyza-strany-vetsinove-zelenaji-pred-volbami-slibuji-ozivit-krajinu-i-chranit-klima-casto
[2] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/programove-prohlaseni-vlady-potvrzuje-enviromentalni-sliby-ekologicke-organizace-je-budou
[3] Návrh nařízení vlády k připomínkám do 18. února https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCANFFJKE
Nařízení stanovuje, jaký objem obnovitelných zdrojů chce vláda v příštích letech nakoupit v aukcích a jaký objem podpoří formou zeleného bonusu.
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist