https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/poslanecka-snemovna-schvalila-polovicatou-novelu-lesniho-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Poslanecká sněmovna schválila polovičatou novelu lesního zákona

13. září 2019 | Česká pirátská strana
Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu lesního zákona. Původní bezzubou vládní novelu doplnilo několik pozměňovacích návrhů. Podle poslance Pirátů Radka Holomčíka však novela v této podobě nijak nepřispěje k řešení kůrovcové katastrofy, ani nijak výrazně neusnadní samotnou obnovu poničených porostů. Prošlo však několik pozměňovacích návrhů, které Piráti podali společně s TOP09: výrazné omezení možnost zcizit státní lesy, změny usnadňující přestavbu lesů a zvýšení biodiverzity a také klíčová změna mysliveckého zákona, lživě označovaná jako přílepek.

„V lesním zákoně je třeba změnit řadu věcí a tato novela zůstala stát v půli cesty. Pozitivní je alespoň to, že se nám podařilo omezit možnosti, jak privatizovat státní lesy, což je věc, o které se hovoří v kuloárech dlouho. Považovali bychom to za naprosto zásadní problém. Stejně tak se podařilo protlačit potřebné změny mysliveckého zákona, protože přemnožená zvěř je v současnosti hlavní bariérou obnovy poničených lesů,“ komentuje výsledek poslanec Pirátů Radek Holomčík.

„V současné situaci stavu českých lesů již není možné nadále čekat, potřebujeme silný zákon, který bude řešit aktuální problémy i budoucnost. Slova ministra zemědělství Tomana, který pronesl na plénu, že “připravuje přípravu koncepce”, mluví jasně – žádná systémová změna se zatím ani nezačala připravovat. I proto jsem na plénu vyzvala poslance k podpoře pozměňovacích návrhů TOP 09 a Pirátů, které měly potenciál výrazně napravit způsob hospodaření v českých lesích, podpořit obnovu lesních ekosystémů a vytvořit podmínky pro budoucí zdravé lesy, které by odolávaly škůdcům i postupující změně klimatu. Velmi smutné je, že poslanci většinu našich návrhů nepodpořili a zdevastované lesy tak budou čekat na to, než ministerstvo připraví přípravu koncepce,“ říká pirátská předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist