https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/postoj-kscm-k-utlumu-tezby-cerneho-uhli-na-karvinsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KSČM: Postoj KSČM k útlumu těžby černého uhlí na Karvinsku

6. března 2021 | KSČM
K dlouhodobým prioritám KSČM patří bezpečnost obyvatel ČR. Nejinak je tomu i v Moravskoslezském kraji, kde „Bezpečnost, zdraví, soběstačnost a solidarita“ byly hlavními tématy volebního programu v krajských volbách v loňském roce.

Z pohledu energetické bezpečnosti je pro KSČM zásadní podporovat energetickou nezávislost České republiky s využitím vyváženého energetického mixu, postaveného na jaderné energetice a využívající regionální energetické zdroje. Zde mají své nezastupitelné místo i zařízení na společnou výrobu tepla a elektřiny (kogenerece obecně), obnovitelné zdroje energie. A z toho vyplývající je i společensky odpovědný přístup ke spotřebě energie na všech úrovních a rovněž využití energeticky efektivních technologii ve všech oblastech života (tzn. jak v ekonomické sféře, tak v oblasti života obyvatel i v neziskové oblasti – nemocnice, sociální ústavy, společenské organizace, úřady).

Bez stabilního, bezpečného, ekonomicky efektivního a enviromentálně šetrného přístupu k energiím a bez její šetrné spotřeby nelze plně zajistit ekonomickou, sociální a politickou stabilitu. Energetická bezpečnost je proto důležitým politickým a bezpečnostním tématem. Plynulé dodávky energií jsou pro chod a fungování každého státu naprosto nezbytné.

Předložený materiál ve svém obsahu charakterizuje problematiku zajištění energetické a teplárenské bezpečnosti v Moravskoslezském kraji. Charakterizuje jeho možnosti a současný stav, tak jak vyplývá z dopadové studie „Odchodu od energetického spalování uhlí v Moravskoslezském kraji“ (dále jen Analýza MSK), kterou zadal ke zpracování Moravskoslezský kraj.

Tento předložený materiál se rovněž zabývá dopadem útlumu těžby černého uhlí na Karvinsku ve vztahu k dopadu na hutnictví, slévárenský a ocelárenský průmysl, a to zejména prostřednictvím výroby koksu. Za vážnou považujeme i situaci, která nastane vlivem dovozu potřebného množství suroviny v logistice a skladování. Této oblasti se však materiál podrobně nevěnuje.

Celý materiál k dispozici zde: https://www.kscm.cz/sites/default/files/postoj_kscm_k_utlumu_tezby_cerneho_uhli_na_karvinsku.doc

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist