https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/postup-ecm-je-zavrzenihodny-a-protipravni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Centrum pro podporu občanů: Postup ECM je zavrženíhodný a protiprávní

Společnost ECM dnes podle svého prohlášení začala stavět mrakodrap Epoque na Pankrácké pláni, který má obsahovat luxusní byty. „Jedná o stavbu „načerno“, protože firma dosud nezískala stavební povolení,“ ohradila se ostře proti zahájení stavby mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková.

Z dnešního prohlášení společnosti ECM vyplývá, že ignorovala proces vydávání stavebního povolení, který byl pozastaven kvůli chybějícím a zákonem požadovaným podkladům. Bez jejich doplnění by stavební povolení nemohla získat a vzhledem k závažnosti chybějících dokumentů bylo možné se oprávněně obávat, že stavební povolení hned tak vydáno nebude. Nejsou totiž vyřešeny majetkové poměry k části stavebních pozemků, dopravní napojení stavby na uliční síť a vliv provozu budovy na životní prostředí.

Podle dostupných informací si ECM namísto chybějícího stavebního povolení opatřila vyjádření tzv. autorizovaného inspektora, což umožňuje stavební zákon. Tento institut má ale sloužit k jiným účelům. „Vyjádření autorizovaného inspektora má usnadnit provádění drobných staveb, například rodinných domů, aby lidé nemuseli čekat dlouhé měsíce na stavební povolení a shromažďovat tak obsáhlou dokumentaci. Stavět tímto způsobem mrakodrap je ale naprosto absurdní,“ říká Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Podle Arniky společnost ECM porušila zákon, protože nejprve požádala o vydání stavebního povolení, a když zjistila, že není schopna doložit všechny potřebné podklady, provedla právní kličku a získala vyjádření autorizovaného inspektora. Stavební řízení je přitom v současné době pozastaveno.

Stavební zákon dále říká, že autorizovaný inspektor je povinen posoudit námitky dotčených účastníků, například občanských sdružení, proti provádění stavby, tyto námitky s nimi projedná a vypořádá je. To se zjevně nestalo. S občanskými sdruženími Ateliér pro životní prostředí a Občanská iniciativa Pankráce, která jsou účastníky stavebního řízení, o jejich výhradách nikdo nejednal.

Sdružení Arnika dnes vyzvalo stavební úřad pro Prahu 4 k zastavení „černé“ stavby prováděné v rozporu se stavebním zákonem. Zároveň nyní občanská sdružení posuzují možnost podání stížnosti na příslušného autorizovaného inspektora, který stavbu mrakodrapu umožnil bez vypořádání existujících problémů a rozporů se zákony, a také podání soudní žaloby proti provádění stavby.

Další informace:
Tisková zpráva Arniky ze 7. 4. 2010 ECM začne brzy stavět mrakodrapy na Pankráci? To těžko.
http://www.arnika.org/tiskove-zpravy/ecm-zacne-brzy-stavet-mrakodrapy-na-pankraci-to-tezko
Tisková zpráva Arniky z 12. 2. 2010 Povolení mrakodrapů na Pankráci se komplikuje, investor nedodal podklady
http://www.arnika.org/tiskove-zpravy/povoleni-mrakodrapu-na-pankraci-se-komplikuje-investor-nedodal-podklady
Kauze Pankrácké pláně je věnována také stránka www.mestaprozivot.arnika.org/pankrac

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist