https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/potkejte-se-s-netopyry-v-zameckem-parku-v-dobrisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Potkejte se s netopýry v zámeckém parku v Dobříši

V sobotu 20. srpna mohou návštěvníci anglického parku u zámku Dobříš zažít setkání s netopýry. Osvětovou akci pro děti i dospělé seznamující se životem, výzkumem a ochranou netopýrů zde již potřetí organizuje Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci se Správou zámku Dobříš a Ochranou fauny ČR.

V sobotu 20. srpna mohou návštěvníci anglického parku u zámku Dobříš zažít setkání s netopýry. Osvětovou akci pro děti i dospělé seznamující se životem, výzkumem a ochranou netopýrů zde již potřetí organizuje Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci se Správou zámku Dobříš a Ochranou fauny ČR. Víte, že na půdě zámku Dobříš sídlí letní kolonie netopýra velkého? A že v přilehlém anglickém parku můžete potkat dalších sedm druhů těchto létajících savců? „Kromě toho, že tu loví potravu, využívají některé druhy také bohatou nabídku úkrytů v dutinách a štěrbinách starých stromů,“ vysvětluje Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. O jaké druhy netopýrů se jedná, jaké lovecké strategie využívají, a řadu dalších informací z jejich života se můžete dozvědět, pokud se v sobotu v podvečer vydáte na Netopýří noc.
Akce začíná již v 18 hodin a pro návštěvníky je připraven pestrý celovečerní program. „Během první části programu se zejména děti mohou vydat na přírodovědnou stezku parkem, kde si vyzkouší různé hry a úkoly související se životem netopýrů. Na konci je pak bude čekat nejen drobná věcná odměna, ale také jedinečná možnost setkat se zblízka s ochočenými trvale hendikepovanými netopýry rezavými,“ přibližuje Schnitzerová. „Po 19 hodině bude následovat krátká přednáška s promítáním, která představí základní informace o životě netopýrů. A po západu slunce se pak vydáme na malou procházku parkem, při níž budeme pozorovat netopýry pomocí ultrazvukových detektorů. To jsou přístroje, které umí zachycovat a reprodukovat pro nás jinak neslyšitelné netopýří signály, pomocí kterých se tito živočichové ve tmě orientují. A protože jednotlivé druhy vydávají odlišné zvuky, můžeme je podle nich většinou dokonce určit.“ Kromě toho je připravena i malá výstava nebo netopýří soutěž. Zájemci si mohou prohlédnout také další zvířata z naší přírody, která obývají voliéry v přední části parku. „Jedná se o trvale hendikepované jedince, které již nelze vypustit zpět do volné přírody. Díky spolupráci s vedením zámku Dobříš zde mohou prožít zbytek života v klidném prostředí, kde se jim dostává potřebné péče. Zároveň mohou pomoci upozornit veřejnost na to, co zvířata v přírodě ohrožuje a jak lze tato nebezpečí minimalizovat. A to je také jedním z hlavních cílů sobotní akce věnované netopýrům - poukázat na jejich zranitelnost a možnosti ochrany,“ doplnila Miloslava Mackeová z Ochrany fauny ČR v Hrachově.
Vzhledem k tomu, že se akce koná v parku pod širým nebem, doporučují organizátoři vhodně se obléct a vzít si s sebou funkční baterku. Netopýří noc na zámku Dobříš probíhá v rámci projektu „Na půdě, tam to žije! – aneb poznejte tajemný svět netopýrů“, který finančně podpořil Státní fond životního prostředí ČR a Ministerstvo životního prostředí. Vstupné je dobrovolné.
Petra Schnitzerová, tel: 605870323 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist