https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/potrebujeme-lepsi-zeleznici-smer-kladno-nikoliv-rozsirovani-letiste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Praha: Potřebujeme lepší železnici směr Kladno, nikoliv rozšiřování letiště

19. září 2019 | Strana zelených Praha
Praha, kde se dá žít i za 10 let, potřebuje, aby se její vedení postavilo čelem záměru státu na rozšíření letiště Ruzyně a usilovalo o ukončení soukromého záměru na rozvoj letiště Vodochody. Jasnou dopravní prioritou pro Prahu a Česko má být rozvoj kolejové dopravy včetně vysokorychlostních tratí a regionální železnice.

“Praha se přidala ke klimatickému Paktu starostů a chce své emise skleníkových plynů snižovat. Proto je ale potřeba zastavit nárůst letecké dopravy přes Prahu. A to se netýká jen Ruzyně, ale i projektu Penty ve Vodochodech, upozorňuje spolu-předseda Zelených Praze Vít Masare.

Státem vlastněná společnost Letiště Praha, a.s. si ve středu 18. září zažádala o územní rozhodnutí na novou ranvej.

“Vedení Prahy se o souvislosti mezi rostoucí leteckou dopravou a emisemi dlouhé měsíce nemá zájem veřejně bavit. Vzdává se zodpovědnosti za budoucnost,“ komentuje neblahé vyhlídky Masare.

V době, kdy lidé po celém světě včetně schnoucí Prahy a Česka stávkují s požadavkem na rapidní snížení emisí skleníkových plynů, přitom letoví dispečeři očekávají zdvojnásobení letového provozu do roku 2040.

“Praha 6 zoufale postrádá kapacitní spojení s Kladnem prostřednictvím železnice, které by obsloužilo zároveň cestující z letiště. Dokud nevznikne, nemá smysl se jakýmikoli plány na rozšíření letiště zabývat. Centrum Prahy zároveň drtí neustále rostoucí příliv turistů, kterých je zde třikrát víc jak před 20 lety a dvakrát víc než před deseti lety. Dnešní doba je úplně jiná než ta, v které se rozšíření letiště začalo plánovat,” doplňuje zastupitel Prahy 6 a člen vedení pražských Zelených Petr Píša.

“Vedení Prahy by se k problému mělo postavit podobně jako k jeho mnohem méně závažné obdobě -plavební komoře Staré Město. V územním řízení záměr odmítnout a bránit se všemi prostředky,” popisuje ideální řešení Masare.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist