https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/potrebujeme-si-vychovat-odborniky-rekl-vicepremier-havlicek-v-dukovanech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Potřebujeme si vychovat odborníky, řekl vicepremiér Havlíček v Dukovanech

28. srpna 2020 | MPO ČR
Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček diskutoval v Dukovanech. Nechyběl ředitel jaderné divize ČEZ Bohdan Zronek, ředitel společnosti EDU II Petr Závodský, ředitel jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu Tomáš Ehler a předseda Krajské hospodářské komory Vysočina Richard Horký. V úvodu poděkoval předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš ministerstvu průmyslu za odvedenou práci, která vyvrcholila podpisem smluv mezi státem a společností ČEZ. Richard Horký zdůraznil to, že právě výstavba bude restartem pro českou ekonomiku. Právě spolupráce a příprava českých firem byla tématem jednání před příjezdem ministra na zámek v Dukovanech.

„Přípravy nového bloku v Dukovanech pokračují podle plánu a jeho stavba začne v roce 2029,“ řekl vicepremiér Havlíček a dodal: „Už dnes musíme začít připravovat pracovní sílu, což je mimochodem jedna z největších výzev následujících deseti patnácti let.“ Ministr dále hovořil o tom, že na stavební práce se počítá se zapojením českých firem.

Obce a města, které jsou členové Energetického Třebíčska, apelovaly na ministra, aby se věnoval dopravní infrastruktuře v regionu. Ministr Havlíček sdělil, že kvůli přesnému zmapování dopravních cest a potřebných investic do nich v souvislosti se stavbou bloku vytváří skupinu odborníků. Takový plán už má podle něj i ČEZ. Kraj Vysočina ve spolupráci se státem připravuje kvůli přepravě dílů pro nový blok silniční obchvaty.

Ještě letos vyhlásí ČEZ tendr na dodavatele stavby. Z bezpečnostních důvodů podle ministra Havlíčka vláda před výběrovým řízením žádného z uchazečů vyřazovat nebude. „Bezpečnostní faktor tam jednoznačně je, nicméně musíme sledovat i kritéria ekonomická. Je pochopitelné, že chceme, aby bylo maximálně férové to výběrové řízení, i ve smyslu toho, aby se tam řádně zasoutěžilo o cenu," uvedl. Podle ministra vláda nechce dopředu eliminovat případná konsorcia, která mohou vzniknout. Dodavatele bloku bude vybírat investor, tedy ČEZ. „Vláda může do výběru vstoupit a bude mít i finální slovo,“ uvedl ministr Havlíček.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist