https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/povede-tezba-na-polskem-dole-turow-k-mezinarodni-zalobe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Povede těžba na polském dole Turów k mezinárodní žalobě?

14. července 2020 | Strana zelených
Petiční výbor evropského parlamentu začal dnes projednávat žádost mnoha tisíc občanů z Libereckého kraje, kteří se obávají toho, že je pokračování těžby na dole Turów připraví o vodu. Petiční výbor vyzval Evropskou komisi, aby začala okamžitě jednat a v případě potřeby podala na Polsku žalobu, protože dle jeho členů postupuje Polsko nelegálně. „Koncese firmě PGE na pokračování těžby byla udělena v rozporu se zákonem, polské úřady nezohlednily námitky zástupců veřejnosti v Česku i Německu, stejně jako negativní stanovisko české vlády,“ komentoval kauzu spolupředseda Zelených Michal Berg.

Petiční výbor vyzval komisi aby jednala nejen kvůli ochraně vodních zdrojů, ale také pro to, že pokračování těžby je v rozporu s potřebou snižovat emise skleníkových plynů. „Pokračování těžby až do roku 2044, jak plánuje polská strana, je v rozporu s plány uhlíkové neutrality Evropské unie a také v rozporu s Evropskou zelenou dohodou,“ vysvětluje německá zelená europoslankyně Anna Cavazzini. „Namísto pokračování neperspektivní těžby bychom měli v tomto pohraničním trojúhelníku využít maximum evropských zdrojů na jeho transformaci. Potřebné peníze jsou například v Evropském fondu spravedlivé transformace,“ dodala.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist