https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/povodne-a-silvestrovske-podekovani-ze-spravy-ptacich-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Povodně a silvestrovské poděkování ze správy ptačích parků

Jakoby končící rok nebyl už tak dost náročný. Na vánoční svátky postihly naše mokřadní ptačí parky povodně, na Josefovských a Mnišských loukách největší za historii parků. Povodně se v nivách řek samozřejmě dějí a je to tak dobře. Načasování těch letošních však bylo trochu jako naschvál. Na Mnišských loukách se teprve několik týdnů zabydlují divocí koně, ohrada září novotou. Také na Josefovkách vznikla nedávno nová ohrada ve východním cípu parku. Možná příroda chtěla jen otestovat jejich bytelnost, houževnatost kopytníků a naši připravenost i během nejoblíbenějších svátků v roce.

Poslední letošní den už můžeme prohlásit, že jsme zkoušku zvládli. Kulminace je za námi, ohrady stojí, všechna zvířata jsou v pořádku a my sčítáme jen drobné škody. Velké uznání si zaslouží parta dobrovolníků kolem Ptačího parku Mnišské louky, kteří museli během Vánoc několikrát zasahovat. Pod vedením správce parku Pepy Rutterleho byli koníci přehnáni do bezpečnějších partií parku. Ty však zatím nejsou v našem vlastnictví. Jejich vykoupení bude prioritním úkolem následujících let. Věříme, že dárci i tentokrát ptačí park podpoří.

Povodně jsou ošemetné. Pokaždé mají trochu jiný průběh, voda se může valit z nepředpokládaných směrů. Přestože jsou v parcích vyvýšená místa, kam se mohou zvířata uchýlit, ne vždy se v době zaplavení nachází v jejich blízkosti. Naštěstí koně i tuři v našich parcích celý rok pracovali na své lipidové podkožní vrstvě, jsou v perfektní kondici a několik hodin s kopyty ve vodě hravě zvládli. Zkušenost tedy potvrzuje, že mírná nadváha může být ku prospěchu. Nechme se tedy našimi spásači v novém roce trochu inspirovat 🙂

Děkujeme všem podporovatelům a dobrovolníkům ptačích parků. Přejeme dobrý ptačí rok 2024!

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist