Michael Lažan "> Pracovní listy Senzory do škol pomohou nejen s RVP Informatiky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pracovni-listy-senzory-do-skol-pomohou-nejen-s-rvp-informatiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senzorvzduchu, z.s.: Pracovní listy Senzory do škol pomohou nejen s RVP Informatiky

17. září 2022 | Senzorvzduchu, z.s.
Autor: Michael Lažan , tel: +420 773 188 311


Spolek Senzor vzduchu, z.s. přináší na začátku školního roku 2022/23 pracovní listy pro rámcový vzdělávací program použitelný při výuce Informatiky na základních školách

Největším zdravotním rizikem v České republice je čistota vzduchu. Každoročně v důsledku znečištěného ovzduší u nás umírá předčasně 10 190 obyvatel. Celkové roční sociální náklady na znečištění vzduchu v České republice činí více než 6 miliard EUR; to je 13 850 Kč na každého občana ročně. Všeobecné povědomí o tomto problému je minimální.

Nabízíme základním a středním školám v České republice možnost postavit si ve škole svůj vlastní Senzor vzduchu v rámci výuky. Stavba KITu senzoru je spojená s přednáškou o čistotě vzduchu.

Stavba senzoru je triviální, zvládnou ji žáci již na 1. stupni ZŠ a trvá pouze několik minut. Senzor se přímo ve škole napojí na WI-FI a umístí se do venkovního prostředí. Senzor v reálném čase měří PM10, PM2,5 teplotu a vlhkost, informuje žáky a rodiče. Data se zobrazují ve widgetu na webu školy, poskytujeme vizualizace a volně přístupný archiv dat. Získaná data se pak žáci naučí vyhodnotit.

Zhodnocení situace vyjde v roční zprávě o projektu; školy obdrží certifikát potvrzující dosažení digitálních kompetencí.

Přínos pro město

Zvýšíme povědomí o atmosféře a jejím dopadu na zdraví člověka. Žáci si osvojí dovednosti spojené se zapojením elektronického senzoru a práci s velkými daty. Prostupuje se od zdola na ose žák – rodič – prarodič, cílíme na velký zásah do komunity. Podporujeme kreativitu a programování, učíme analýzu dat, pracujeme s mapou a grafy. Prolínají se zde předměty od fyziky, chemie až k biologii a sociologii. Žáci získají nejen jazykové zkušenosti s podobnými mezinárodními komunitami. Budujeme městu pozitivní publicitu, generují se volně přístupná data určená obyvatelům. Doplňujeme měření oficiálních senzorů.

V případě zájmu škola získá svůj vlastní pin na mapě s odkazem v sekci Sensor2School. Vytváříme tak školní síť mezinárodních komunit, které spolu mohou spolupracovat. Hlavní mapa Sensor.Community má 6.500 zobrazení denně. Projekt je součástí pilotu CitiMeasure (Eurocities).

Ideální nástroj pro školy k revizím RVP v oblasti informatiky, zejména:

I-5-4-02 žák propojí digitální zařízení – 1. a 2. stupeň ZŠ – Digitální technologie
I-9-1-01 Žák získá z dat informace, interpretuje data, odhaluje chyby v cizích interpretacích- 2.stupeň ZŠ – Data, informace, modelování
I-9-1-03 žák vymezí problém a určí, jaké informace bude potřebovat k jeho řešení; situaci modeluje pomocí grafů – 2. stupeň ZŠ – data, informace, modelování
Michael Lažan , tel: 420 773 188 311
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist