https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prada-tercem-organizaci-na-ochranu-zvirat-z-celeho-sveta-kvuli-pouzivani-kozesin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Prada terčem organizací na ochranu zvířat z celého světa kvůli používání kožešin

6. září 2018 | Svoboda zvířat
Autor: Lucie Moravcová, tel: 736766188
Napříč planetou probíhají týdny módy, Aliance za módu bez kožešin vyzývá Pradu, aby se zřekla kožešin.

Napříč planetou probíhají týdny módy, Aliance za módu bez kožešin vyzývá Pradu, aby se zřekla kožešin. Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA), jejíž součástí je Svoboda zvířat, dnes s pomocí Care2 zahajuje globální kampaň, kterou naléhavě vyzývá módní značku Prada, aby se připojila ke svým konkurentům (například Gucci, Versace, Armani, Michael Kors, Donna Karan, HUGO BOSS a mnoha dalším) a vzdala se používání pravých kožešin. Kampaň bude probíhat během týdnů módy v New Yorku, Londýně, Miláně a Paříži.

Na kožešinových farmách prožívají divoká zvířata celý život v klecích, jejichž dna tvoří drátěný rošt, zbavená možnosti chovat se v souladu se svou přirozeností. Na konci života jsou zplynována nebo zabita elektrickým proudem, kdy jsou jim elektrody zastrčeny do tlamy a do konečníku. Zvířata chycená do pastí ve volné přírodě jsou, než pro ně přijdou lovci kožešin, po celé dny uvězněna na místě bez vody či potravy, a často si v zoufalém pokusu o únik uhryžou vlastní končetinu.

Výroba kožešin také devastuje životní prostředí. Kožešinové farmy a koželužny jsou extrémně škodlivé pro půdu a vodní toky – do okolního prostředí totiž vypouští odpad a toxické látky. Pasti, v nichž jsou zabíjena divoká zvířata, často mrzačí nebo zabíjí necílové druhy zvířat, například druhy ohrožené nebo „domácí mazlíčky“. Z environmentálního hlediska je kožešinový průmysl jednoduše noční můrou.

Většina spotřebitelů dnes nechce mít s obchodem s kožešinami nic společného. Významné módní značky oznamují přijetí pravidel, která používání kožešin zapovídají. V poslední době se k zemím, kde je chov tzv. kožešinových zvířat zakázán, přidaly například Norsko, Nizozemsko, Belgie nebo i Česká republika. Některá významná města (např. San Francisco či São Paulo) zakázala i prodej kožešiny a totéž má v plánu i Los Angeles a Spojené království, které zakázalo kožešinové chovy v roce 2000.

Joh Vinding, předseda Aliance za módu bez kožešin, říká: „Spotřebitelé podporují společnosti, kterým záleží na ochraně zvířat, a proto se tolik konkurentů Prady vzdalo kožešiny. Prada by se měla k ostatním významným módním značkám připojit a kožešiny se zříct, místo aby podporovala nezměrné utrpení zvířat, které je v obchodu s kožešinami až příliš běžné.“

Více informací najdete na www.svobodazvirat.cz. Petiční stránka je na https://www.thepetitionsite.com/998/275/242/?src=FFA&campaign=sign_998275242.

Kontakt:
Lucie Moravcová, 736 766 188, protisrsti@svobodazvirat.cz

Kdo je Aliance za módu bez kožešin:
Aliance za módu bez kožešin je koalice usilující o ukončení obchodu s kožešinami, tvořená více než 40 organizacemi na ochranu zvířat z více než 30 zemí. Koordinuje mimo jiné program Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer Program), do něhož se zapojilo více než 900 společností z celého světa upustivších od výroby kožešin, a který se podílel na zveřejnění bezkožešinové politiky společností Gucci, HUGO BOSS, Armani a mnoha dalších.
Lucie Moravcová, tel: 736766188 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist