Aleš Rudl "> Praha má 200 památných stromů. Nejnovějšími jsou jasan a jinan v Čakovicích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-ma-200-pamatnych-stromu-nejnovejsimi-jsou-jasan-a-jinan-v-cakovicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Prazskestromy.cz: Praha má 200 památných stromů. Nejnovějšími jsou jasan a jinan v Čakovicích

14. června 2013 | Prazskestromy.cz
Autor: Aleš Rudl
Počet památných stromů v hlavním městě dosáhl počtu dvě stě jedinců. Nově se titulem památný strom pyšní jasan ztepilý a jinan dvoulaločný rostoucí v čakovickém zámeckém parku. Oba patří co do obvodu kmene k nejmohutnějším památným stromům svého druhu v rámci naší republiky.

Obrovitý jasan ztepilý dělící se nízko nad zemí ve tři silné kmeny zaujme snad každého návštěvníka tohoto 7 ha velkého parku. Nápadně vysoký strom s obvodem kmene 630 cm a korunou sahající až do výšky 34 m patří mezi největší jasany u nás. Najdeme ho kousek od zámku v městské části Praha-Čakovice. Jasan tu zajisté roste od konce 18. století, kdy zde působila hraběnka Antonie z Klebelsberku.

Nedaleko jasanu blíže k zámku roste další nový památný strom, jímž je jinan dvoulaločný. Jedinec se stal třetím v pořadí zvláště chráněným stromem svého druhu v hlavním městě. Kmen s obvodem 383 cm se zhruba ve velikosti člověka dělí na dva silné kmeny nesoucí štíhlou korunu sahající do značné výšky. Svým obvodem kmene je dle Ústředního seznamu ochrany přírody druhým nejmohutnějším památným jinanem v Českém republice. Dřeviny za památné vyhlásil odbor životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.
Vypravíte-li se za velikány do Čakovic, tak procházku vám může ještě zpestřit další zajímavost tohoto veřejně přístupného parku. V jeho středové části se nachází početná kolonie havranů polních, která nemá jinde v Praze obdoby.

Nadpoloviční většinu pražských památných stromů tvoří duby, ale najdeme zde i další zajímavé exoty, například můžeme obdivovat památný cedr, sekvojovce či olši lepkavou, která nebývá za památný strom vyhlašována příliš často.

Další informace o památných stromech v Praze, včetně bohaté fotografie naleznete na webu www.prazskestromy.cz, který již více než 3 roky přináší komplexní přehled o velikánech naší metropole. Naleznete zde i pěší výlety za památnými stromy nebo se můžete vydat po doporučených cyklistických trasách spojující vybrané chráněné dřeviny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist