https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-opravi-zeleznicni-vlecku-v-cakovicich-a-privede-vlak-k-rozrustajicimu-se-sidlisti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Praha opraví železniční vlečku v Čakovicích a přivede vlak k rozrůstajícímu se sídlišti

11. května 2020 | Hl. město Praha
Rada hlavního města Prahy dnes souhlasila s poskytnutím účelové investiční dotace ve výši 20 milionů korun městské části Praha – Čakovice. Městská část za tyto prostředky opraví a uvede do provozuschopného stavu těleso čakovické železniční vlečky. Poskytnutí finančních prostředků musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

„Cílem je přivést pomocí vlečky skrz bývalý cukrovar do špatně dostupné a zároveň nejhustěji osídlené části Čakovic ekologickou veřejnou kolejovou dopravu a nabídnout tak obyvatelům i návštěvníkům alternativu k individuální automobilové dopravě a autobusům se spalovacími motory. Současně se zvýší efektivita železniční linky S34 a ulehčí se městským autobusovým linkám. Nová zastávka bude v docházkové vzdálenosti do deseti minut pro 15 tisíc současných a dalších 20 tisíc budoucích obyvatel Čakovic,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Rekonstrukce bude letos zahrnovat opravu tělesa vlečky přes areál bývalého cukrovaru, rekonstrukci železničních přejezdů, výkup pozemků pod kolejemi, projekt a inženýring severního nástupiště na vlečce u stanice Praha-Čakovice, projekt a inženýring nového nástupiště u zámeckého parku, kam nově vlak povede. Stavba nových nástupišť se předpokládá v roce 2021.

„Obecně má železniční doprava v Praze stále nevyužitý potenciál, byť udělala za posledních 10 let velký kus cesty. Využívá ji o 80 procent cestujících více než v roce 2010. Proto se společně se Správou železnic stále snažíme zlepšovat podmínky. Začalo se budovat prodloužení podchodu z Hlavního nádraží na Žižkov, rekonstruují se stávající nádraží jako například ve Vysočanech, plánují se opravy nádraží Smíchov a Masarykova nádraží. Připravují se nové zastávky například podél budoucí linky S61. Městská část Praha 14 už projektuje zastávky Jahodnice, Jiráskova čtvrť a Hostavice díky dotaci, kterou ji loni Praha poskytla,“ dodal Adam Scheinherr.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist