https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-uzavre-s-vidni-smlouvu-o-spolupraci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Praha uzavře s Vídní smlouvu o spolupráci

3. února 2020 | Hl. město Praha
Vídeň a Prahu jakožto středoevropská města spojuje nejen společná historie ale i společný zájem nadále rozvíjet přátelské vztahy. Rada hl. m. Prahy proto dnes odsouhlasila smlouvu o vzájemné spolupráci, a pokračuje tak ve formalizaci vztahů mezi městy a řešení klíčových otázek regionálního rozvoje.

Praha s Vídní se dohodla na třinácti oblastech spolupráce. Klíčovým tématem je především bytová politika, ať už jde o podporu bytové výstavby, či systém přidělování bytů. Dalším důležitým bodem je odpadové hospodářství a zacházení se zelenými plochami na území města a jejich údržba. Spolupráce se bude týkat digitalizace městských agend např. v rámci elektronických stavebních povolení či dopravy a infrastruktury, třeba v případě výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily nebo kultivace veřejného prostoru.

„Myslím, že je důležité kooperovat s partnery, se kterými máme hodně společného, ať už se to týká společné minulosti, nebo středoevropského prostoru, který sdílíme. Už ověřená řešení podobných problémů, kterým jako metropole čelíme, jsou pak jednoduše přenositelná. Vídeň se navíc dlouhodobě umisťuje na prvních příčkách žebříčků kvality života, a tak věřím, že je to partner, u kterého se můžeme v mnohém inspirovat,“ uvádí Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Spolupráce mezi oběma městy se úspěšně rozvíjí již dlouhou dobu, zatím ale nebyla smluvně ukotvena. Hlavní město tak navazuje na trend formalizace a posilování meziměstských vztahů, jakým je například Pakt svobodných měst, k němuž Praha přistoupila společně s Bratislavou, Budapeští a Varšavou v prosinci minulého roku.

Smlouva o vzájemné spolupráci mezi Prahou a Vídní také přispívá k realizaci udržitelných cílů definovaných Organizací spojených národů v „Agendě 2030 pro udržitelný rozvoj“.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist