https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-v-sobotu-vybere-viteze-inovacniho-maratonu-nakopniprahu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hlavní město Praha: Praha v sobotu vybere vítěze inovačního maratonu #NakopniPrahu 2

23. června 2021 | Hlavní město Praha
Autor: Leona Daňková, tel: 605228810
V sobotu 26. června se v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) sejdou finalisté druhého ročníku Pražského inovačního maratonu –#NakopniPrahu 2. Celkem 11 týmů zde před odbornou porotou odprezentuje své návrhy, jak s pomocí technologií nebo inovací zlepšit život Pražanů. Tři vítězná řešení získají finanční odměnu v celkové výši 100 000 Kč a vítěz navíc i podporu s realizací nápadu. Vyhlášení bude možné sledovat online od 10:00 na www.nakopniprahu.cz.

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu 2 odstartoval v prosinci minulého roku primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. Cílem soutěže v tzv. „urban hackingu“ je vymyslet a do detailu rozpracovat návrh, jak v několika konkrétních oblastech zlepšit život Pražanů. Pro druhý ročník Praha vypsala tyto výzvy: zdraví; životní prostředí; energetika; bezpečnost a doprava; komunity; udržitelný turismus a kultura; vzdělávání a školství; data. Celkem se soutěže účastnilo 55 týmů, z nichž se 25 zúčastnilo v dubnu semifinále, kde prezentovali své projekty. 11 finalistů získalo finanční příspěvek, aby mohli své nápady dotáhnout a připravit funkční prototyp řešení.
Jedenáct finalistů se sejde v sobotu 26. června v Centru architektury a městského plánování CAMP, aby odborné porotě odprezentovali své projekty. Týmy, které postoupily do finále #NakopniPrahu 2, jsou:
1. Tým Collboard s projektem Collboard.com, neboli virtuální tabule pro školy. Aplikace je určena k online výuce a také hybridnímu vyučování, kdy se třída rozdělí na víc částí, ať už ve škole nebo doma.
2. Tým Lostik s projektem Chytrá klíčenka, která obsahuje čip s unikátním ID, napojeným na různé databáze, jež lze využít rozličnými způsoby. Např. pokud někdo nalezne klíče na ulici, donese je na místní úřad mezi ztráty a nálezy. Zde přiloží klíčenku Lostik ke čtečce. Následně se automaticky odešle informace majiteli klíčů, že se jeho klíče našly, a také kde si je může vyzvednout.
3. Tým Aignos s projektem, který mladým lidem pomůže zorientovat se v problematice umělé inteligence. Ukáže principy jejího fungování a představí, jak ji mohou sami aktivně využívat.
4. Tým Studenti PRO lékaře s projektem Medici PRO očkování. Ten si klade za cíl podpořit lékaře v boji s klesající proočkovaností, která je velkou hrozbou pro veřejné zdraví, a propojit poznatky z medicíny a komunikačních studií.
5. Tým Metacity s projektem, který si klade za cíl zjednodušit komunikaci mezi občany, developery, neziskovými organizacemi, městskými institucemi a dalšími zájmovými skupinami podílejícími se na rozvoji a plánování města skrze vizualizaci dat.
6. Tým Paioneers s projektem Praha energeticky soběstačná, který řeší produkci a ukládání elektřiny v místě spotřeby v Praze.
7. Tým Spolu Byznys a NGO s projektem Rosteme společně pro Prahu, který vytvořil seznamku s přesahem. Aplikace si klade za cíl propojovat pražské firmy deklarující zájem o společensky prospěšné projekty s NGO, které umějí měřit společenský dopad svých činností a komunikovat jej.
8. Tým Příroda v Praze s projektem soul roots, který se zaměřuje na zlepšení duševního zdraví člověka skrze trávení času v přírodě doprovázeného cvičeními, což vede k osobnímu růstu.
9. Tým tvemesto.cz s projektem Sousedská síť, který zprostředkovává lidem interakci s jejich okolím v informační, komunikační i sociální rovině. Vedle toho nabízí řadu praktických nástrojů k řešení situací v každodenním životě.
10. Tým Intermodálisti s projektem TAXI Lítačka, přepravní služby kombinující rychlost páteřní MHD ve středu města a komfort TAXI mimo centrum.
11. Tým Tnght s projektem, který si klade za cíl provést každého uživatele nočním životem v Praze od A do Z. Turisté i místní budou mít v digitální podobě přehled o všech místech, kde se nesmí pít alkohol, a dostanou upozornění na začátek nočního klidu.
Finále Pražského inovačního maratonu, kde finalisté během 5 minut odprezentují své projekty, proběhne v sobotu 26. června od 10:00 v Centru architektury a městského plánování. Vyhlášení výsledků proběhne za účasti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba ve stejný den v 15:30. Celou akci budete moci sledovat živě na www.nakopniprahu.cz.
Fotografie z předchozího ročníku jsou ke stažení ZDE.
O projektu #NakopniPrahu
Pražský inovační maraton 2021 alias #NakopniPrahu 2 je veřejná soutěž pro týmy inovátorů, jejichž úkolem je vymyslet a v detailu rozpracovat návrh řešení vybraných osmi výzev pro zlepšení života v Praze. Maraton byl zahájen v polovině prosince 2020 a vyhlášení vítězných projektů určených k realizaci se uskuteční v červnu 2021. Pořadatelé maratonu jsou Magistrát hlavního města Prahy a Operátor ICT a. s., kteří organizací pověřili společnost Insane Business Ideas s.r.o. Více informací najdete na www.nakopniprahu.cz
Velké díky také patří také všem partnerům akce, kteří pomáhali účastníkům s přípravou jejich projektů nebo se zapojili do hodnocení odevzdaných projektů. Partnery akce jsou Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Prague City Tourism, Technologie Hlavního města Prahy, Pražské vodovody a kanalizace, Pražský inovační institut, Inovační laboratoř, ŠKODA AUTO DigiLab, Vysoká škola ekonomická Praha, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, IKEM, Golemio, StartupBox, Prg.ai, Knihovna věcí, H40 a PointONE.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist