https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/praha-zmodernizuje-a-rozsiri-protipovodnova-opatreni-chranici-stare-mesto-a-josefov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Praha zmodernizuje a rozšíří protipovodňová opatření chránící Staré Město a Josefov

25. září 2023 | Hl. město Praha
Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání rozhodla o zahájení zadávacího řízení k veřejné zakázce nazvané Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy, etapa 0001 Staré Město, Josefov. Jedná se o navýšení bezpečnostní rezervy mobilního hrazení o 30 cm a také o další rozšíření protipovodňových opatření, která chrání centrum města před velkou vodou.

„Dnes jsme v Radě hlavního města odsouhlasili velmi důležitý projekt, jež výrazně pomůže komplexnímu systému protipovodňových opatření v Praze. Konkrétně se jedná o kompletní modernizaci a rozšíření stávajícího mobilního hrazení v úseku od Masarykova nábřeží po Dvořákovo nábřeží. Zároveň dojde ke zvýšení bezpečnostní rezervy o 30 cm. U protipovodňových opatřeních nesmíme usnout na vavřínech a je třeba v modernizaci i rozšiřování nadále pokračovat,“ uvádí Michal Hroza, pražský radní pro infrastrukturu.

„Praha už několikrát čelila ničivým povodním. Odstranění jejich následků stálo hlavní město nepředstavitelné finanční prostředky. Vybudování dobře fungujících protipovodňových opatření se mnohonásobně vyplatí. A to nejen ekonomicky, ale především s ohledem na bezpečnost Pražanů a návštěvníků metropole,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Předmětem chystané veřejné zakázky je navýšení stávajícího mobilního hrazení v úsecích Masarykovo nábřeží, Smetanovo nábřeží, Alšovo nábřeží a Dvořákovo nábřeží na tzv. návrhovou hladinu Q 2002 s bezpečnostní rezervou 30 cm. Původní prvky budou plně nahrazeny novými konstrukcemi z nerezové oceli v matném provedení. Součástí je dodávka prvků mobilního hrazení, včetně potřebných náhradních dílů.

Kromě toho se počítá také s rozšířením mobilního hrazení na úseky, které jsou v současnosti hrazeny pytli s pískem. Na stávající dosedací prahy mobilního hrazení mezi Masarykovým nábřežím a Dvořákovým nábřežím tak budou navazovat nově vybudované úseky protipovodňových opatření na stejnou návrhovou hladinu. Rozšíření spočívá ve vybudování trvalé spodní stavby mobilního hrazení, která je tvořena základovým pasem, do kterého jsou zakotveny nerezové dosedací prahy a nerezové kotevní desky slupic mobilního hrazení v matném provedení. Součástí stavby je kompletní dodávka komponentů náhradních dílů mobilního hrazení.

Hodnocení jednotlivých nabídek bude provedeno na základě ekonomické výhodnosti s nejnižší nabídkovou cenou. Záměr musí následně schválit ještě Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Stavba by se měla uskutečnit v letech 2023 až 2024 a práce by měly trvat 12 měsíců.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist