Karolína Šůlová "> Právě vyšlo nové číslo časopisu Ochrana přírody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prave-vyslo-nove-cislo-casopisu-ochrana-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Právě vyšlo nové číslo časopisu Ochrana přírody

28. února 2024 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Na obálce si můžete prohlédnout nivu meandrující řeky Stropnice.

Vymezení a ochraně krajinného prvku údolní niva je totiž věnován jeden z obsáhlejších článků prvního letošního čísla. Autoři konstatují, že se jedná o fenomén, který je velmi důležitý nejen z hlediska přírodních hodnot, ale i územního rozvoje. Avšak za více než třicet let od účinnosti zákona o ochraně přírody a krajiny nebyly zpracovány dostatečné nástroje k  jeho praktické ochraně. Respektive byly navrhovány, ale nikdy oborově přijaty. Údolní nivy jsou totiž prvkem, který je v území obtížně identifikovatelný a současně je ohrožován rozvojem a využíváním jeho území. Více se dozvíte v rubrice Péče o přírodu a krajinu.

Jedním z letošních hlavních komunikačních témat národního parku Šumava bude význam tlejícho dřeva. Věnuje se mu i článek Pavla Hubeného. Různá stádia odumřelého dřeva jsou totiž neodmyslitelnou součástí šumavských lesů a jedním z důvodů mimořádné druhové rozmanitosti hub a hmyzu.

Na výsledky několikaletého projektu mapování a inventarizace evropsky významných druhů a biotopů je zaměřen text Karla Chobota. Všechna získaná data byla ukládána a zpřístupněna v Nálezové databázi ochrany přírody (ND OP), kde jsou k dispozici mimo jiné i všem orgánům ochrany přírody. Vzhledem k šíři projektu je i množství získaných nálezových dat velmi vysoké – do databáze byl uložen téměř milion záznamů.

V rubrice Zaměřeno na veřejnost se můžete ještě před jeho oficiálním otevřením seznámit s Domem přírody Bílých Karpat. Pokud vás článek navnadí, doražte do Veselí nad Moravou 16. března, abyste si si toto návštěvnické středisko prohlédli v reálu. Průvodcem vám bude užovka stromová.

A alespoň pomyslně můžete navšívit i dno Macochy. Článek Petra Zajíčka totiž popisuje expedici Karla Absolona v roce 1903, jejíž účastníci na dně pobyli tři noci a získali celou řadu cenných poznatků.

Vloni vzbudila pozornost reorganizace České inspekce životního prostředí. V článku Omezení působnosti ČIŽP se jí věnuje Jitka Jelínková, důvody, které reorganizaci vedly, popisuje v rozhovoru její ředitel Petr Bejček.

Při čtení dalších textů se můžete zamyslet nad slovenskými biosferickýmu rezervacemi, osudem afrických luskounů, nejnovějšími objevy v Kateřinské jeskyni či využitím georadaru pro výzkum krasových oblastí.

Přejeme zajímavé čtení.

Všechna čísla najdete na https://www.casopis.ochranaprirody.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist