https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prazane-maji-prilezitost-si-naposledy-pozadat-o-kotlikove-dotace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Pražané mají příležitost si naposledy požádat o kotlíkové dotace

21. června 2022 | Hl. město Praha
Hlavní město Praha vyhlásilo v pořadí již čtvrtou, ale současně poslední výzvu na příjem žádostí o tzv. kotlíkové dotace pro své občany. Pražané mohou své žádosti podávat průběžně až do 31. srpna 2022. Finanční alokace pro dotaci na výměnu starých neekologických kotlů za nové nízkoemisní je tentokrát 11 585 062 Kč. Výzvu dotačního programu pro nízkopříjmové domácnosti nazvanou Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického vytápění v domácnostech IV schválila v pondělí Rada hl. m. Prahy. Kotlíkové dotace jsou jedním z mnoha nutných opatření k naplnění klimatického plánu, který hlavní město v loňském roce přijalo.

Občané Prahy mají aktuálně poslední možnost získat dotace na výměnu neekologických kotlů za moderní nízkoemisní tepelné zdroje. Výměna se týká starých kotlů, které jsou na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy nebo byly vyrobeny před 1. březnem 2000, a nacházejí se v rodinných domech, včetně trvale obývaných staveb pro rodinnou rekreaci, nebo v bytových jednotkách bytových domů. Pokud tedy zájemci topili výše specifikovaným kotlem na uhlí (koks) s ručním přikládáním, který po 1. lednu 2021 vyměnili nebo se jej teprve chystají nahradit, budou mít na vlastní realizaci 2 roky.

V této výzvě jsou však dotace určeny pro nízkopříjmové skupiny domácností, které tvoří senioři, sociálně slabí, studenti apod., s celkovým čistým ročním příjmem do 170 900 Kč na člena domácnosti. Dotace po předložení žádosti bude následně poskytnuta ve výši 95 % ze způsobilých výdajů.

Dotace na výměnu plynových kondenzačních kotlů bude poskytnuta pouze v případech, kdy uvedení do provozu bylo provedeno po 1. lednu 2021 a nejpozději do 30. dubna 2022, nebo v případě, že byla na provedení výměny vystavena závazná objednávka s datem nejpozději do 30. dubna 2022.

V roce 2021 vyjednalo Ministerstvo životního prostředí ČR na kotlíkové dotace z evropských fondů 1,5 miliardy Kč, které v průběhu trvání uvedeného programu zajistí výměnu až 10 000 starých neekologických kotlů po celé České republice.

V rámci předchozí třetí výzvy kotlíkových dotací v hlavním městě si podalo žádost o dotaci 248 žadatelů a schváleno bylo 244 žádostí. Z tohoto počtu bylo z různých administrativních důvodů pro nesplnění podmínek vyřazeno 10 žadatelů, naopak pro dalších 13 bylo zažádáno o poskytnutí dodatečných finančních prostředků z fondu Evropské unie. Celkem tak bylo žadatelům, kteří splnili podmínky, vyplaceno celkem 27,5 milionu Kč.

Dalším 76 žadatelům pak byly ještě v rámci třetí výzvy vyplaceny dotace v celkové výši 8,5 milionu ze státního rozpočtu v rámci podprogramu Nová zelená úsporám – Adaptační a mitigační opatření.

Veškeré informace k aktuální výzvě jsou pro žadatele k dispozici na webových stránkách: Portál životního prostředí hlavního města Prahy (https://portalzp.praha.eu/jnp/cz/energetika_a_doprava/kotlikove_dotace_iv/index.html).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist