https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prazane-stale-lepe-tridi-bioodpad.casto-ale-do-popelnic-vyhazuji-i-nespravne-suroviny-vcetne-sacku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Pražané stále lépe třídí bioodpad. Často ale do popelnic vyhazují i nesprávné suroviny včetně sáčků

25. května 2021 | Hl. město Praha
Pražané stále více a lépe třídí bioodpad. Naneštěstí se ale často stává, že veškerá snaha o získání kvalitního bioodpadu je zmařena kvůli vyhazování surovin společně s papírovými či plastovými sáčky. Hlavní město proto vytvořilo přehlednou stránku, kde lidé najdou základní informace k jeho třídění. Město zároveň vyzývá k třídění bioodpadu i další občany. Na stránkách bioodpad.praha.eu si může jednoduše objednat hnědou nádobu na bioodpad každý vlastník nemovitosti v Praze.

Jen za loňský rok díky snížení ceny odpadových nádob vytřídili občané téměř pět tisíc tun bioodpadu. Bioodpad z hnědých nádob (biopopelnic) je odvážen do průmyslových kompostáren, kde je dále zpracováván. K ručnímu dotřiďování zde však již nedochází. Vzhledem k množství bioodpadu a k technologii zpracování je tedy po odvezení bioodpadu nemožné rozlišit, zda se jedná o sáčky kompostovatelné nebo plastové, tudíž materiál, který obsahuje jakékoliv sáčky, je nepoužitelný pro kompost.

„Při domácím kompostování je použití těchto sáčků zcela v pořádku, ovšem při nádobovém sběru a průmyslovém zpracování představují sáčky velký problém. Bioodpad, který na první pohled obsahuje sáčky a další nevhodné složky, není kompostárnou přijat ke zpracování, protože se zpracovatelé snaží o co nejvyšší možnou kvalitu kompostu. Chtěl bych proto všechny Pražany požádat, aby nám pomohli s udržením kvality kompostu tím, že budou do hnědých popelnic odkládat pouze čistý bioodpad bez sáčků,“ vysvětluje Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

Výsledný kompost, který v kompostárně vzniká, je posléze testován a certifikován. Tím je zaručena jeho kvalita a bezpečné použití pro pěstování. Je tomu tak i v městské kompostárně ve Slivenci.

„Třídění (nejen) bioodpadu a zvyšování počtu sběrných nádob na bioodpad je důležitou součástí naší strategie postupného přechodu na cirkulární ekonomiku v hlavním městě. Chtěl bych proto všechny vlastníky nemovitostí vyzvat, aby si svoji hnědou popelnici objednali. Jde to snadno na stránkách bioodpad.praha.eu. Mohou si vybrat velikost nádoby i jak často bude vyvážena. Zejména v jarních a podzimních měsících, kdy je produkce bioodpadu vlivem zahradničení výrazně vyšší, má rozhodně smysl si biopopelnici objednat,“ dodává náměstek primátora Petr Hlubuček.

Celkem bylo svezeno za minulý rok přibližně 4 994 tun rostlinného odpadu, který byl následně využit v kompostárnách v Praze a Středočeském kraji. Veškeré informace a detaily ke sběru bioodpadu jsou k dispozici na https://bioodpad.praha.eu/. Co přesně do biopopelnice patří a co je naopak nežádoucí, lze najít na https://bioodpad.praha.eu/#info.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist