https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prazska-cssd-vyzyva-starostu-prahy-9-zabrante-zniceni-parku-smetanka-bytovou-vystavbou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Pražská ČSSD vyzývá starostu Prahy 9: Zabraňte zničení parku Smetanka bytovou výstavbou!

27. února 2020 | ČSSD
Parku Smetanka v Praze 9 hrozí, že nad ním bude čnít pětadvacet metrů vysoká bytová výstavba, která zcela změní ráz zelené lokality a vynutí si zbourání historických objektů, Jiránkovy vily ze 17. století a továrny z první poloviny minulého století. Kandidát ČSSD do senátu a nový předseda místní organizace ČSSD Praha Vysočany David Pavlát se kvůli riziku možné devalvace místa s jedinečným geniem loci obrátil na Jana Jarolíma z ODS, který stojí v čele radnice Prahy 9, a vyzval ho k jasnému a ráznému jednání.

„Stavby, které by měly jít k zemi kvůli bytům, si takový osud nezaslouží. Jsou jiná místa, která by si zasloužila pozvednutí na lepší úroveň. A že jich v Praze 9 není zrovna málo. Trendem posledních let je využívat pro bytovou výstavbu nevzhledné brownfieldy, přál by si, aby Praha 9 šla v tomto ohledu ve šlépějích světových metropolí,“ uvedl Pavlát.

Připomíná, že v deváté městské části šel nedávno k zemi jiný objekt s dlouhou historií – hostinec U Brabců. Původně ho chtěla radnice zrekonstruovat, ale nakonec byla budova z 19. století zbourána a na jeho místě vznikne maximálně kopie. „Doufám, že v případě Jiránkovy vily napnete síly a ukážete, že to s historickými budovami není na Praze 9 tak špatné,“ dodal Pavlát.

„Udivuje mě, že vskutku s klidem Praha 9 a magistrát přecházejí to, že developer plánuje vybudovat výškovou výstavbu na okraji přírodního parku Smetanka. Na okraji parku, do kterého město v minulých letech investovalo nemalé peníze, aby mu vrátilo přírodní vzhled vytvořením meandrů na říčce Rokytce,“ doplňuje předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík.

Proti zbourání vily a přilehlé továrny na cukrovinky se angažují i občané. Kromě samotného bourání historických objektů se jim nelíbí také skutečnost, že navrhovaná nová výstavba je předimenzovaná a narušila by přírodní ráz parku. Tento občanský odpor má podporu i sociální demokracie Prahy 9.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist