https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prazske-parky-dostaly-chytra-svitidla.umi-nahlasit-svoji-poruchu-a-na-dalku-komunikuji-s-dispecinkem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Pražské parky dostaly chytrá svítidla. Umí nahlásit svoji poruchu a na dálku komunikují s dispečinkem

12. května 2021 | Hl. město Praha
Šest pražských parků dostalo chytré osvětlení, které umí měnit intenzitu svícení a dálkově komunikovat s dispečinkem. Instalovala je městská akciová společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP), která se už třetím rokem stará o veřejné osvětlení metropoli. Pražané novinku najdou v parcích Ladronka, Fidlovačka i Jezerka a dále v Bezručových, Chotkových a Riegrových sadech.

Takzvané dynamické řízení osvětlení parků umožňuje komunikovat s každým jednotlivým svítidlem přímo z dispečinku THMP nebo prostřednictvím speciálního softwaru z libovolného místa.

„V praxi to funguje tak, že pracovník dispečinku předem nastaví, kdy se mají jednotlivá svítidla rozsvítit, kdy mají zhasnout a jak se má měnit intenzita svícení v průběhu noci. To nám umožňuje citlivě měnit svícení tak, aby v době, kdy je návštěvnost parku minimální, nebyl osvětlený více, než je potřeba,“ vysvětlil radní pro oblast správy majetku Jan Chabr a dodal, že však tlumení osvětlení nikdy nesmí být na úkor bezpečnosti procházejících lidí.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáš Jílka umí nová svítidla sama poslat i hlášení o své poruše. „Náš pracovník na dispečinku se tak bezprostředně dozví informaci o vadném světelném zdroji nebo o chybě v předřadníku, který LED čipy napájí. Hlášení o závadách v těchto parcích nám posílají i rozvaděče, ty umí informovat o tom, že některé svítidlo nekomunikuje a je potřeba ho opravit,“ řekl Tomáš Jílek.

„Díky dálkovému dynamickému řízení můžeme například při konání městské slavnosti nechat park rozsvítit o něco dříve nebo ho naopak celý zhasnout. Stačí k tomu pár kliknutí na dispečinku městské společnosti THMP,“ popsal místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek a dodal, že nová svítidla mohou pomoci i složkám Integrovaného záchranného systému. „Software je totiž vybaven režimem tzv. nouzové regulace. Při jeho spuštění se svítidla okamžitě zapnou na plný výkon, což může výrazně usnadnit práci policistům nebo třeba záchranářům.“

Při modernizaci byla použita nová LED svítidla s rovným sklem, která lépe osvětlují plochu chodníku a nesvítí do stran. Cílem bylo, aby světelný tok směřoval primárně na chodník a jeho nejbližší okolí a aby tak bylo co nejvíce omezeno svícení do prostoru, jako jsou zelené parkové plochy. Hlavní město zároveň dbalo na to, aby přechod v intenzitě osvětlení byl plynulý a návštěvníky parku nijak nerušil.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist