Filip Šebek "> Předání úpravny vody v provincii Kampong Chhnang představuje milník česko-kambodžského partnerství v oblasti vody a hygieny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/predani-upravny-vody-v-provincii-kampong-chhnang-predstavuje-milnik-cesko-kambodzskeho-partnerstvi-v-oblasti-vody-a-hygieny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Předání úpravny vody v provincii Kampong Chhnang představuje milník česko-kambodžského partnerství v oblasti vody a hygieny

28. listopadu 2023 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
Dne 21. listopadu 2023 se v kambodžské provincii Kampong Chhnang odehrálo slavnostní předání projektu s názvem Zlepšení sektoru WASH v provincii Kampong Chhnang, Kambodža. Tento významný projekt, financovaný Českou rozvojovou agenturou a realizovaný konsorciem pod vedením české nevládní organizace Diakonie ČCE, je nesmazatelnou stopu v historii česko-kambodžského partnerství v oblasti vody a hygieny.

Projekt, který byl realizován v letech 2020 až 2023, představuje významný milník v česko-kambodžské rozvojové spolupráci. Tato iniciativa na pozadí závazku České republiky podporovat Rozvojové cíle tisíciletí, konkrétně pak dostupnost vody a sanitace, je prozatím největším úspěchem v tomto úsilí. Dále také koresponduje s kambodžskou Národní rozvojovou strategií a vládní strategií rozvoje venkova.

Projekt, který byl pečlivě navržen tak, aby řešil naléhavé problémy v regionu, řešil problémy od nedostatečných zdrojů vody a hygienických problémů až po chemické znečištění a nedostatečné povědomí o důsledcích nesprávného hospodaření s vodou. Jako stěžejních bylo určeno osm obcí ve dvou okresech provincie Kampong Chhnang a byl navržen komplexní sanitární systém využívající místní dostupné zdroje a zohledňující jedinečné geografické a zemědělské podmínky regionu.

Pod vedením české Diakonie a ve spolupráci s místním partnerem Life with Dignity se konsorcia účastnily Česká zemědělská univerzita v Praze a české firmy G-Servis a Ekomonitor. Jejich společná intervence se zaměřila jak na rozvoj fyzické infrastruktury, tak na zapojení komunity s důrazem na osvětu v oblasti hospodaření s vodou a předcházení nemocem.

V počátečních fázích projektu, byly distribuovány hygienické sety, vodní filtry a navázána spolupráce s místním soukromým sektorem. Byly provedeny studie proveditelnosti, propojeny školy a vesnice a uspořádány osvětové kampaně. V následujících letech probíhala výstavba vrtů, testování vody a projektování komplexního systému zásobování vodou.

V září 2023 došlo k vyvrcholení čtyřletého projektu, kdy česká společnost Ekomonitor instalovala moderní úpravnu pitné vody s českými technologickými řešeními. Toto špičkové zařízení, hloubkové vrty, vodojem a automatická tlaková stanice, zajistí čistou pitnou vodu pro více než 1 500 obyvatel a další se již k odběru vody přihlašují. Projekt neuvedl do provozu jenom špičkové technologie, zástupci místní komunity prošli komplexním školením, které jim zaručuje, že budou moci čističku samostatně spravovat a přispívat tak k lepší kvalitě života místních obyvatel po generace.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist