https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prehrate-praze-v-roce-2019-pomuzou-mlzitka-zastineni-hrist-a-lepsi-pece-o-zelen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Praha: Přehřáté Praze v roce 2019 pomůžou mlžítka, zastínění hřišť a lepší péče o zeleň

9. srpna 2018 | Strana zelených Praha
Teplota rozpálených pražských ulic by mohla být v současné vlně veder v průměru o 5 až 10 stupňů Celsia nižší. Praha ale zatím příliš nevyužívá opatření na snížení teploty, která jsou běžná v jiných metropolích. „Nejrychleji dokáže teplotu snížit kropení ulic, výstavba nových fontán a vodních prvků a také posuvných clon, které zamezí dopadání slunečních paprsků na fasády i ulice, říká přírodovědec a kandidát na primátora Ondřej Mirovský. Například v Barceloně, kde mají Zelení silnou pozici na radnici, město investuje do ochrany před přehříváním města stovky milionů EUR každý rok. Zahraniční metropole také podporují budování nových parků, komunitních zahrad a ozelenění fasád, střech a vnitrobloků.

“V Praze musíme také změnit přístup památkářů, kteří u konkrétních projektů brání např. novým plochám pro zasakování vody v centru Prahy. To považuji v době akutních projevů klimatických změn za nepřijatelné. Současně doufám, že např. na Staroměstském náměstí již skončí diskuse o návratu Mariánského sloupu a otevřeme debatu, jak tento prostor zchladit vodními prvky či stromy. Namísto Mariánského sloupu bych na Staroměstské náměstí vrátil Krocínovu kašnu,” dodává Mirovský.

Rychlá opatření pro letní sezónu 2019
1/ 1000 mlžítek do ulic
2/ zastínění všech dětských hřišť v parcích
3/ intenzivnější zalévání zeleně a kropení ulic

Zelené desatero pro přehřátou Prahu
1/ stovky nových stromů do ulic, především v centru, stromy jsou nejlepší klimatizace
2/ nová pítka do ulic
3/ zastínění ulic, parků a dětských hřišť
4/ 1000 mlžítek do ulic a parků
5/ doprava v Praze na elektřinu a klimatizovaná
6/ potvrzení zásadní role zeleně v Metropolitním plánu
7/ změna povrchů, zelené střechy, zeleň v ulicích, malé poldry na veřejných prostranstvích
8/ do 5 let odpojit 10% stávajících zpevněných povrchů od dešťové kanalizace, ustanovení role hlavního vodohospodáře Prahy
9/ přírodě blízké (decentralizované) nakládání s dešťovou vodou
10/ povrchy ulic, fasád domů a střech musí být světlejší

Ve střednědobém horizontu pak musí Praze pomoci vláda, především modernizací železnice, což napomůže snížit automobilovou dopravu v centra města. Právě automobilová doprava představuje jeden ze zdrojů takzvaného „tepelného ostrova“ v centru Prahy, kdy je zde teplota citelně vyšší, než v okrajových částech metropole. „Praha také potřebuje urychlené zlepšit hospodaření s dešťovou vodou, hlavně pomocí malých vodních nádrží, které pak ochlazují mikroklima. Dosud zbytečně přicházíme o vláhu, která by ve městě mohla zůstat,“ připomíná ekoložka Zuzana Drhová. Zelení spolupracují s Akademiky a zelenými kolegy ze zahraničí na přípravě koncepčního akčního plánu, se kterým oslovíme politické strany kandidující do ZHMP tak, aby se na boj s přehřátou Prahou na podzim nezapomnělo. V nové radě hl. města Prahy musí být nová gesce radního pro boj se změnami klimatu.


Kontakt: Ondřej Mirovský, kandidát na primátora za Zelené, Tel. 724 833 286
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist