Jan Mikulička "> Přelom srpna a září patří v kraji nocím pro netopýry - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prelom-srpna-a-zari-patri-v-kraji-nocim-pro-netopyry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Přelom srpna a září patří v kraji nocím pro netopýry

25. srpna 2021 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Konec léta je již tradičně po celém světě ve znamení setkávání s netopýry; v řadě zemí, českou republiku nevyjímaje, se konají netopýří noci – osvětové akce, jejichž cílem je přiblížit široké veřejnosti ochranu těchto netradičních savců. V Libereckém kraji se koná na přelomu srpna a září hned na několika místech.

„Život netopýrů je tak trochu zahalen tajemstvím. Možná proto, že se probouzí večer, když my už pomalu míříme k odpočinku. Je určitě zajímavé poznat tyto excelentní užitečné letce blíž a k tomu právě tato akce slouží,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Celkem se této akce zúčastňuje na čtyři desítky zemí z celého světa včetně tak exotických míst, jakými jsou Egypt, Sýrie, Libanon, Korea či Jižní Amerika. V České republice se první netopýří noc uskutečnila v roce 1998 na čtyřech místech, v současnosti se koná přibližně na padesáti místech.

V Libereckém kraji se jako první uskuteční v Liberci 27. srpna od 21 hodin v Panském lomu v Hanychovské jeskyni. Další následuje 3. září od 20.30 v ledové jeskyni Naděje v Lužických horách a v tentýž den a tentýž čas ve Skalici u České Lípy 4. září od 21 hodin hostí netopýří noc Měsíční údolí u Kozákova a 10. záři od 21 hodin v Západní jeskyni ve Velkém Vápenném u Jítravy.

Program nabídne přednášky, odchyt do sítí, ukázky odchycených zvířat a předvedení péče o hendikepované netopýry. Jelikož se jedná o noční akci, je dobré mít s sebou baterku nebo čelovku, vhodné oblečení a obuv. Přesné informace o místech srazu se nalézají na webu https://www.netopyrinoc.cz/prehled/.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist