https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-babis-jednal-s-ministerskym-predsedou-saska-kretschmerem-o-rozvoji-preshranicni-dopravy-a-hospodarske-spoluprace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Babiš jednal s ministerským předsedou Saska Kretschmerem o rozvoji přeshraniční dopravy a hospodářské spolupráce

24. ledna 2018 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády Andrej Babiš se ve středu 24. ledna 2018 setkal s novým ministerským předsedou Svobodného státu Sasko Michaelem Kretschmerem. Během jednání v Kramářově vile spolu mluvili o dalším rozvoji nadstandardních česko-saských vztahů, zejména pak v rámci Česko-německého strategického dialogu a Česko-německého fondu budoucnosti.

Mezi hlavní témata setkání patřila zejména hospodářská spolupráce s důrazem na digitalizaci průmyslu a aplikovaný výzkum a vývoj. Premiér Babiš zdůraznil také potřebu rozvoje přeshraniční dopravní infrastruktury včetně zajištění splavnosti Labe a vybudování vysokorychlostního železničního spojení Praha-Drážďany. „Trasa představuje přirozené napojení České republiky na západoevropskou železniční síť a propojení střední Evropy se severoněmeckými přístavy. Její výstavba je pro nás strategická, kvůli osobní i nákladní dopravě. Jsem rád, že Sasko zařadilo tento projekt do kategorie naléhavé potřeby. V současné době už za českou stranu probíhá studie proveditelnosti trati. Ta by měla být dokončena do začátku roku 2019,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Česká republika a Sasko dlouhodobě spolupracují také v potírání drogové kriminality díky přeshraniční koordinaci policejních sborů. Nová česko-německá policejní smlouva vstoupila v platnost v říjnu 2016 a mimo jiné rozšiřuje pravomoci policistů na území druhého státu.

Předseda vlády Babiš a ministerský předseda Kretschmer se věnovali také evropským tématům, především pak budoucnosti Evropské unie, víceletému finančnímu rámci, migraci, reformám azylového systému a jednání o brexitu.

Michael Kretschmer přijel do České republiky poprvé od svého jmenování 13. prosince 2017, kdy ve funkci ministerského předsedy nahradil Stanislava Tillicha. Ministerský předseda se dnes spolu s prezidentem Saského zemského sněmu Matthiasem Rößlerem zúčastní také pietního shromáždění v Terezíně u příležitosti Mezinárodního dne holocaustu.

Sasko představuje pro Českou republiku 5. největšího obchodního partnera mezi německými spolkovými zeměmi. Obě země spojuje významný těžební průmysl, energetika, strojírenství a automobilový průmysl. Významnou roli v posilování hospodářské spolupráci hrají především regionální hospodářské komory.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist