https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-dostavba-dalnice-d4-ukazala-ze-ppp-projekty-funguji.chceme-v-nich-pokracovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala: Dostavba dálnice D4 ukázala, že PPP projekty fungují. Chceme v nich pokračovat

10. června 2024 | Úřad Vlády ČR
Premiér Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka se v pondělí 10. června zúčastnili kontrolního dne na stavbě dálnice D4. Dostavba úseku mezi Příbramí a Pískem je prvním českým PPP (Public Private Partnership) projektem v oblasti dopravní infrastruktury. Z nové dálnice D4 je hotovo přes 85 %, projekt bude dokončen v prosinci letošního roku.

„Byl jsem se osobně podívat, jak probíhají práce na prvním infrastrukturním PPP projektu v ČR. Spolupráce státu a soukromého sektoru funguje a my ji chceme využívat i nadále. Je to výborný příklad pro další podobné projekty jako dálnice D35 nebo trať z Prahy na Letiště V. Havla. Modernizace dopravní infrastruktury je klíčová pro Restart Česka,“ uvedl premiér.

Dálnice D4 Via Salis se začala stavět v červnu 2021. Projekt PPP realizuje sdružení Via Salis složené z francouzských firem VINCI Highways a Meridiam. Investice zahrnuje projektování, financování a stavbu 32 km dálnice D4 z Příbrami do Písku a modernizaci a údržbu dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Aktuálně je prostavěno zhruba 85 % z plánovaného objemu prací a dílo bude dokončeno v prosinci 2024.

„S panem premiérem jsme se přesvědčili, že na projektu dostavby D4 probíhá vše podle plánu. I díky dokončení této dálnice zprovozníme v letošním roce rekordní počet kilometrů nových dálnic. Realizace dálnice D4 prostřednictvím PPP nejen výrazně urychlí spojení středních a jižních Čech a uleví mnoha obcím v regionu od dopravní zátěže, ale důležitá je také jako pozitivní reference pro zapojení PPP do dalších dálničních a železničních staveb,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka.

Kontrolního dne se zúčastnil i nový francouzský velvyslanec Stephane Crouzat, generální ředitel Via Salis Christian Biegert a generální ředitel VINCI Construction Martin Borovka.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist