https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-jednal-v-berline-se-spolkovym-kanclerem-scholzem-o-energeticke-bezpecnosti-a-situaci-na-ukrajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala jednal v Berlíně se spolkovým kancléřem Scholzem o energetické bezpečnosti a situaci na Ukrajině

5. května 2022 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 5. května 2022 setkal v Berlíně se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem a spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Hlavními tématy jednání byla energetická bezpečnost s ohledem na invazi Ruské federace na Ukrajinu a dopady války v globálním měřítku. Lídři jednali také o společné podpoře Ukrajiny, prioritách blížícího se českého předsednictví v Radě EU a česko-německé bilaterální spolupráci.

Premiér Petr Fiala s kancléřem Olafem Scholzem řešili pokračující ruskou agresi na Ukrajině a s tím související zvládání uprchlické vlny a vzájemnou obrannou spolupráci obou zemí.

„S německým kancléřem jsme se bavili o mnoha tématech, řada z nich byla samozřejmě ovlivněna ruskou válečnou agresí na Ukrajině. Domluvili jsme se na společném projektu, který se týká modernizace české armády a který je spojen s konkrétní podporou ukrajinských ozbrojených sil. Tento projekt se týká i těžké vojenské techniky. Jsem velmi rád, že jsme takto rychle našli shodu a můžeme využít potenciálu obou našich zemí,“ uvedl premiér Fiala.

Další bylo téma energetické bezpečnosti. Politici probrali možnosti využití kapacit německých LNG terminálů českou stranou. ČR chce s Německem spolupracovat při diverzifikaci dopravních cest i zdrojů ropy a plynu. Oba lídři hovořili o navýšení kapacity ropovodu TAL, který má pro energetickou bezpečnost České republiky značný význam.

„Druhým stěžejním tématem byla energetická bezpečnost a náš společný úmysl zbavit se závislosti na ruském plynu a ropě. Bavili jsme se o rozšíření ropovodu TAL, který Německo používá, a také jsme se domluvili, že zahájíme rozhovory a vytvoříme společnou pracovní skupinu, která se bude zabývat využíváním německých terminálů na zemní plyn,“ shrnul premiér.

Politici hovořili i o přípravě českého předsednictví v Radě EU, které bude reflektovat aktuální situaci a zabývat se otázkami obnovy Ukrajiny, energetickou bezpečností i navyšováním obranných kapacit EU. Shodli se také na podpoře integrace zemí západního Balkánu do EU.

„Německo je náš klíčový strategický partner. Pojí nás celá řada kontaktů, ať už politických, tak i hospodářských a samozřejmě i mezilidských. Je to velká sousední země. Samozřejmě, máme zájem na dalším rozvoji spolupráce a co nejlepších vztazích,“ uvedl premiér Fiala.

Premiér Fiala se setkal též s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. I s ním byl důležitým bodem jednání rusko-ukrajinský konflikt a jeho důsledky a především potřebná podpora pro Ukrajinu. Jednali také o vzájemných vztazích České republiky a Německa.

„Pan prezident mě přijal velmi srdečně. Jak víme, je přítelem České republiky. Měl jsem možnost s ním otevřeně hovořit o řadě otázek. Bavili jsme se o česko-německých vztazích, jak je dále rozvíjet. Mluvili jsme o energetické politice, výzvách, které čekají Evropskou unii. Bavili jsme se o tom, jak účinně pomáhat a o tom, co by mohlo zastavit brutální válku na Ukrajině. Hovořili jsme i o českém předsednictví Radě EU a o tom, co od něj očekáváme,“ řekl předseda vlády.

Český premiér také uctil u památníku berlínské věznice Plötzensee památku československých odbojářů. Věznici využívali za 2. světové války nacisté k držení a likvidaci svých odpůrců a příslušníků odboje. Bylo zde popraveno i 700 Čechoslováků. Petr Fiala se také zúčastnil diskuse v Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP), kde se hovořilo o následcích ruské agrese na Ukrajině pro českou a německou bezpečnostní politiku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist