https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-jednal-v-ghane-o-dodavkach-obranne-techniky-a-setkal-se-s-ceskymi-lekari-z-projektu-medevac
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala jednal v Ghaně o dodávkách obranné techniky a setkal se s českými lékaři z projektu MEDEVAC

9. listopadu 2023 | Úřad Vlády ČR
Předposlední zemí, kterou navštívil předseda vlády ČR Petr Fiala 8. a 9. listopadu během své pracovní cesty po subsaharské Africe, byla Ghana. Premiér se v Akkře sešel s viceprezidentem Mahamuduem Bawumiou se kterým jednal o rozvoji obchodních vztahů, zejména v energetice, těžebním sektoru a zdravotnictví, a rovněž o pokračování obranně-průmyslové spolupráce. Šlo o první návštěvu českého premiéra v této západoafrické zemi. Předseda vlády také zahájil ghansko-české obchodní fórum, kde podpořil české firmy při vstupu na místní trh. Na závěr návštěvy se premiér setkal s předsedou ghanského Národního shromáždění Albanem Bagbinem.

Česko-ghanské vztahy jsou již řadu let na velice dobré úrovni vyplývající z nadstandardních historických vazeb. Industrializace zdejší ekonomiky vytváří potenciál pro rozvoj spolupráce. Předseda vlády vystoupil s projevem na úvod ghansko-českého obchodního fóra, kterého se zúčastnilo přes 70 ghanských podnikatelů. „Ghana je pro ČR jedním z klíčových partnerů v subsaharské Africe. České firmy zde například budují nemocnice a pomáhají se stavbou infrastruktury. Velký potenciál pro rozvoj dalších vztahů vidím například v těžebním průmyslu, energetice nebo obranné spolupráci. Věřím, že se nám tyto příležitosti podaří využít,“ uvedl premiér Fiala.

Klíčovým tématem jednání s viceprezidentem Mahamuduem Bawumiou byla i obranně-průmyslová spolupráce. Naše země jsou partnery v oblasti obrany a bezpečnosti a ČR podporuje odolnost Ghany vůči teroristické hrozbě, která se šíří ze Sahelu. Řada českých firem z obranného průmyslu již v zemi působí, ať už jde o výcvik zdejších pilotů, opravy vojenské techniky či další činnosti. Předseda české vlády podpořil dodávky další obranné techniky. „Nyní máme dva důležité projekty: dodávku šesti letounů L-39NG a pušek české výroby. Bavili jsme se také o nové dohodě o letecké dopravě,“ dodal Petr Fiala.

Zdravotní pomoc je jednou z dlouhodobých priorit ČR v Ghaně. České firmy se zde podílejí na výstavbě nemocnic, včetně dodávek vybavení a školení personálu. Náš program MEDEVAC přispívá k rozvoji zdravotnického systému od roku 2019. Český premiér se v nemocnici Korle Blu setkal s českými lékaři. „Provádějí zákroky, na které kapacity místních lékařů nestačí a současně školí místní doktory. Chceme v této pomoci samozřejmě pokračovat,“ dodal předseda vlády Fiala.

Na své pracovní cestě po subsaharské Africe navštívil již český předseda vlády Etiopii, Keňu a Ghanu, jeho poslední zastávkou bude Pobřeží slonoviny.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist