https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-pokrtil-hribe-kone-prevalskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala pokřtil hříbě koně Převalského

25. července 2023 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády Petr Fiala v rámci své záštity nad chystaným projektem návratu posledních divokých koní světa do Kazachstánu pokřtil v úterý 25. července 2023 hříbě koně Převalského ve výběhu Zoo Praha. Malá klisna dostala jméno Barunka.

Záchrana koně Převalského má v ČR dlouhou tradici. Na zahraniční cestě po Asii, kterou v dubnu tohoto roku vedl premiér Petr Fiala, podepsal v kazašské Astaně ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek Memorandum o spolupráci s tamním Výborem pro lesnictví a divokou přírodu Ministerstva ekologie. Hříbě, které premiér pokřtil, by v budoucnu mohlo zamířit právě do Kazachstánu a pomoci tak obnovit populaci koní Převalského v prostředí, ze kterého pocházejí.

„Měsíčnímu hříběti jsem vybral jméno Barunka. Jde o hezké české jméno, které si spojujeme třeba s Barunkou od Boženy Němcové a které tvoří symbol dětství, radosti a dospívání,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Zoo Praha transportovala ve spolupráci s Armádou ČR do západního Mongolska od roku 2011 celkem 34 koní v devíti transportech. Kazachstán byl historicky také součástí areálu koní Převalského. S ohledem na intenzivní přípravy a dobrou vůli všech zúčastněných stran tam první koně z Evropy zamíří již v brzké době.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist