https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-v-usteckem-kraji-lithium-je-obrovska-sance-pro-region-a-cele-cesko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala v Ústeckém kraji: Lithium je obrovská šance pro region a celé Česko

20. září 2023 | Úřad Vlády ČR
Lepší dopravní infrastruktura a transformace uhelného regionu. Premiér Petr Fiala ve středu 20. září 2023 navštívil před třetím výjezdním zasedáním vlády tohoto roku Ústecký kraj. Společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou zprovoznil obchvat Loun na dálnici D7. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem pak premiér diskutoval na pracovním jednání se starosty obcí v okolí plánovaného lithiového parku.

Před dalším výjezdním zasedáním vlády v tomto roce navštívili ministři vlády Petr Fialy několik míst a absolvovali řadu setkání v Ústeckém a Karlovarském kraji, aby zjistili, co místní obyvatele trápí a v čem by mohla být vláda nápomocna.

Návštěvu regionu zahájil předseda vlády společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou na zprovoznění obchvatu Loun na dálnici D7. „Jsem rád, že se nám po dlouhých 24 letech průtahů a komplikací podařilo dostavět a otevřít dálniční obchvat Loun, který pomůže nejenom místním, ale všem, kteří tu budou projíždět. Navazující úsek dálnice D7 u Chlumčan, který se začal stavět na začátku loňského roku, se nám ale povedlo výrazně urychlit. Z celé plánované D7 tak bude chybět posledních pět kilometrů u Postoloprt na Lounsku, které se budou stavět v letech 2026 až 2028. Dostavbou této dálnice zlepšíme spojení na Německo a zajistíme tak lepší dopravní obslužnost průmyslových zón,“ řekl premiér Petr Fiala a připomněl, že v příštím roce Ředitelství silnic a dálnic zprovozní necelých 114 kilometrů nových dálnic. „Doháníme tak další z dluhů a snažíme se dopravní infrastrukturu co nejrychleji dostavět. Kvalitní dopravní infrastruktura je jedním z pilířů strategických investic v rámci Restartu Česka,“ doplnil předseda vlády Fiala.

Následně se předseda vlády přesunul do Košťan na pracovní jednání se starosty obcí, kterých se týká těžba lithia. Se zástupci obcí diskutoval společně s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem o přínosech projektu pro region, ale i obavách místních obyvatel. „Moje vláda je první, která je připravena jednat a hledat takové řešení, které bude výhodné pro kraj i okolní obce a zároveň umožní využití tak zásadních zásob lithia, které tady máme k dispozici,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala. Zdejší ložisko lithia obsahuje totiž kolem tří procent světových zásob této suroviny, která je klíčová pro výrobu baterií.

„Chápu, že z takto velkého projektu mohou mít lidé obavy, obzvlášť, když jde o těžbu, kterou je Ústecký kraj dodnes poznamenán. Já ale věřím, že jsme schopni se dohodnout tak, že budou nakonec všichni spokojeni a Ústecký kraj i Česko se díky tomu stane lithiovou velmocí Evropy,“ řekl premiér Fiala a dodal, že kraj má potenciál k získání celého výrobního řetězce. „Od těžby, přes zpracování, výrobu baterií až po výrobu elektroaut. Mimochodem, jedna z lokalit pro umístění gigafactory pro výrobu baterií je i nadále v Prunéřově, tedy tady v regionu. Nechceme tady pouze vytěžit lithium a dál se o nic nestarat,“ upřesnil premiér Petr Fiala, který se z Košťan následně přesunul do Újezdečku, kde se plánuje projekt produkce a zpracování lithia. Ten plánuje v ČR společnost Geomet, kterou většinově vlastní Skupina ČEZ.

Za účelem dobré komunikace a spolupráce dnes uzavřely Skupina ČEZ a Geomet memorandum s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) o spolupráci ve vzdělávání a rekvalifikaci odborné pracovní síly v bateriovém řetězci v Ústeckém kraji. Cílem je tak dlouhodobá spolupráce při přípravě a realizaci projektů v Ústeckém kraji, ve kterém dojde v souvislosti s transformací uhelných regionů k největší proměně a útlumu činností v energetickém sektoru od těžby a zpracování uhlí až po výrobu elektřiny a tepla. „Jsem přesvědčen, že toto je obrovská šance pro celý ústecký region a pro celé Česko. Nesmíme ji promarnit,“ zakončil premiér Petr Fiala.

Ještě před jednáním vlády, které se tentokrát konalo v kadaňském kulturním domě Střelnice, se předseda vlády setkal se starostou města Janem Losenickým. Spolu řešili hlavně lokální témata.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist