https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-fiala-vystoupil-na-snemu-svazu-prumyslu-a-dopravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Fiala vystoupil na sněmu Svazu průmyslu a dopravy

10. října 2023 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády ČR Petr Fiala se v úterý 10. října zúčastnil v Brně 64. Mezinárodního strojírenského veletrhu. Vystoupil rovněž s projevem před zástupci tuzemských firem na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, kde se zaměřil na plány vlády v rozvoji dopravní infrastruktury, posílení energetické bezpečnosti, otevření pracovního trhu, ceny energií či zlepšení fungování země. Zúčastnil se také diskuse se zástupci podnikatelské sféry a navštívil stánky veletrhu.

Premiér v projevu uvedl, že vláda převzala zodpovědnost ve složité době a musí nalézt rovnováhu mezi všemi aspekty života v zemi - musí zajistit lepší vzdělávání, odpovídající infrastrukturu, udržet vysokou bezpečnost atd. V řadě těchto oblastí přitom napravuje významné vnitřní dluhy z minulosti - to se týká např. dokončení dopravní infrastruktury. Musí se také vypořádat se stavem veřejných financí, který nebyl dlouhodobě udržitelný a jehož dynamika zadlužování ve výsledku ohrožuje všechny, včetně podnikatelské sféry.

Předseda vlády zdůraznil, že vláda výrazně pokročila v zajišťování energetické infrastruktury. Dlouho odkládaný tendr na dostavbu Dukovan běží, po proběhlých jednáních zájemci nyní aktualizují své nabídky, jejichž finální podobu do konce října zašlou investorovi. Následovat bude v první polovině příštího roku vybrání té nejlepší nabídky, aby byl dodržen schválený harmonogram. „Plynová infrastruktura je opět v rukou státu. Nově máme pod kontrolou celý řetězec – od terminálu na zkapalněný plyn přes páteřní sítě plynovodů až po zásobníky. Tato strategická změna nám umožní daleko jednodušší a flexibilnější investice do posilování sítě. Například při budování nových plynových elektráren, které z části nahradí dosluhující uhelné,“ řekl premiér Petr Fiala.

Potvrdil také, že vláda samozřejmě vnímá volání firem po pracovní síle. I když v ČR nově pracuje téměř 120 tisíc Ukrajinců, trh to zatím ani zdaleka nenasytilo. „Proto otevíráme dveře dalším 20 tisícům kvalifikovaných pracovníků z vybraných bezpečných zemí a zároveň pracujeme na tom, abychom vízový režim v následujícím roce urychlili. Tyto kroky jsou nutné, aby u nás bylo možné udržet stávající firmy nebo zakládat nové. V tomto ohledu musíme být mnohem flexibilnější než dosud, abychom se nepřipravovali o potenciál kvalifikovaných lidí ze zahraničí,“ uvedl premiér Fiala.

Důležitým tématem byl rozvoj dopravní infrastruktury - příští rok se otevře rekordních 114 kilometrů nových dálnic. V letošním roce dosáhnou investice do dopravní infrastruktury 150 mld. Kč, příští rok potom zhruba stejně. Právě teď je ve výstavbě 266 kilometrů nových staveb, z toho 178 km dálnic a 87 km silnic I. třídy. Dálniční síť by pak měla být hotová do 10 let. Premiér rovněž připomněl, že vláda v rámci ozdravného balíčku zjednodušuje zákony, a to jak o DPH, tak zákon o dani z příjmů. Kabinet přijal už dva antibyrokratické balíčky, které ruší zbytečné povinnosti, zjednodušil stavební řízení či zmírnil podmínky pro podání kontrolního hlášení.

Celý projev premiéra na sněmu Svazu průmyslu a dopravy: https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/projevy/projev-premiera-fialy-na-zahajeni-snemu-svazu-prumyslu-a-dopravy-cr-209017/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist