https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-s-ministry-se-dohodli-ze-se-dohodnou-ceske-lesy-dal-cekaji-na-opatreni-ktera-by-zvysila-jejich-odolnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Premiér s ministry se dohodli, že se dohodnou. České lesy dál čekají na opatření, která by zvýšila jejich odolnost

15. května 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Na ministerstvu zemědělství dnes bez jakýchkoliv konkrétních závěrů proběhlo jednání premiéra Andreje Babiše, ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zemědělství Jiřího Milka s dalšími experty ohledně kalamity lesů zasahující nyní čtyři kraje České republiky. Hnutí DUHA v rámci kampaně Zachraňme lesy vyzývá vládu, aby připravila koncepční kroky, jak kalamitám postihujících smrkové lesy předcházet.

Premiér uvedl, že jednání na vládní úrovni budou nadále pokračovat. [1] Doslova řekl: "Zaspali jsme dobu, stát je neakční." [2]

Ministr zemědělství Jiří Milek shrnul, že ministerstvo zemědělství se zabývá přípravou vyhlášek a chce měnit i související zákony. Kalamitní stav se dle ministra zemědělství týká Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje. Podle jeho slov se v letošním roce vytěží více než 5 milionů kubických metrů kalamitního dříví, převážně smrkového.

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že "Bez přehánění můžeme říct, že je to největší kůrovcová kalamita od Marie Terezie," [3] a doplnil, že "Někteří odborníci hovoří o tom, že v horizontu dvaceti až třiceti let nezbude jediný smrk pod 700 metrů. I podle méně krizových scénářů je zřejmé, že monokultury to neunesou." Ministr Brabec se tak shoduje s názorem odborníků [4] a ekologických organizací v tom, kde je třeba hledat řešení problému. Na jednání dále uvedl: "Jestli něco může pomoci, tak právě změna struktury lesů, druhové skladby lesů. V řadě oblastí už nemá smysl ten smrk ani sázet, protože by tam ani nevzešel a není jistota, zda by se dožil nějakého věku." Výrokem "Dříve rozhodnutí odsouvali. Ta reálná situace ukázala, že ten trend musí být rychlejší," zakončil svou řeč.

Veřejná výzva Zachraňme lesy, ke které se zatím připojilo přes 10 tisíc lidí žádá vládu ČR, Poslaneckou sněmovnu a státní podnik Lesy ČR, aby podnikli konkrétní kroky proti dalšímu hynutí našich lesů. Je nezbytné přestat vysazovat smrky do oblastí, ve kterých hrozí jejich hynutí, a začít v lesích hospodařit bez holosečí. Je nutné umožnit rozmanitější způsoby péče o lesy, včetně míst ponechaných divoké přírodě. K tomu je potřeba změnit zákony, vyhlášky, certifikaci lesů, nastavení dotací i politiky ministerstva zemědělství vůči státnímu podniku Lesy České republiky. Řešení důsledků kalamity, které zdůrazňoval premiér, tak musí být doprovozené řešením příčin, na které upozorňuje ministr životního prostředí. K výzvě Hnutí DDUHA se může připojit každý na webu www.zachranmelesy.cz.

Jan Skalík, koordinátor projektu Zachraňme lesy Hnutí DUHA, řekl:
"Premiér se s ministry dohodl, že se dohodnou. Hynutí českých lesů ale pokračuje a podle ministra Brabce zasáhne možná všechny smrkové lesy pod 700 metrů nad mořem. Žádné množství skladů na dřevo a vagónů na jeho odvoz nám stačit nebude, pokud zároveň vláda nezačne systematicky řešit příčiny problému. Nejen podle ministra Brabce je řešením výsadba pestrých listnatých lesů."

"Ministerstvo zemědělství zpackalo schůzku, která mohla pomoci posunout řešení kalamity v českých lesích. Potřebné kroky ale nedělá ani v terénu. Dál se sází smrky do míst, kde jim hrozí hynutí."

Kontakty:
Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí DUHA, 608 283 530, jan.skalik@hnutiduha.cz

Poznámky pro editory:
[1] Přenos z tiskové konference, na které zazněly citované výroky premiéra a ministrů: https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-andrej-babis-a-jeho-ministri-ke-kalamitni-kurovcove-sit/r~ccfe7016583911e89efbac1f6b220ee8/
[2] Andrej Babiš několikrát zopakoval: "Mě ta porada vůbec neuspokojila a požádal jsem pana ministra, aby znovu tu poradu zorganizoval.", "Pan ministr Milek dostal úkol připravit novou poradu, na kterou přijdou všichni připraveni.", "Dnešní jednání beru jako výkop.", "Zopakujeme si to setkání nyní v podstatně rozsáhlejším, kompetentnějším týmu."
[3] Richard Brabec zároveň konstatoval, že i některá sušší polesí si kalamitou poradila lépe, například vojenské lesy a statky nemají podle něj problémy. Ministr upozornil: "Jsme možná na začátku dlouhodobého trendu. Máme staré lesy, smrkové monokultury, ty jsou velmi velmi háklivé na změnu klimatu, a na tu nasedají kůrovec a houba václavka."
[4] Výzva Platformy pro krajinu vládě ČR: http://nasekrajina.eu/2018/04/24/vyzva-platformy-krajinu-vlade-cr/
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist