https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-sobotka-cr-patri-ke-svetovym-lidrum-v-oblasti-jaderne-bezpecnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Sobotka: ČR patří ke světovým lídrům v oblasti jaderné bezpečnosti

1. dubna 2016 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se na pozvání amerického prezidenta Baracka Obamy zúčastnil ve dnech 31. 3. – 1. 4. 2016 Summitu o jaderné bezpečnosti (Nuclear Security Summit) ve Washingtonu. Česká republika na summitu nabídla technickou pomoc ostatním zemím a dobrovolně přijala závazky nad rámec společného komuniké. Premiér se na okraj summitu setkal s prezidenty Ázerbájdžánu a Švýcarska.

Summit o jaderné bezpečnosti je politickým završením procesu, jenž navázal na projev amerického prezidenta Obamy v Praze v dubnu 2009 v době českého předsednictví v Radě EU. Hlavním cílem tohoto i předchozích tří podobných summitů je přispět k prevenci jaderného terorismu cestou účinného zabezpečení jaderného materiálu ve světě.

„Česká republika je účastnickou zemí summitů již od počátku této iniciativy v roce 2010. Je také jednou z prvních zemí, které ze svého území kompletně odstranily vysoce obohacený uran, za což byla spolu s dalšími 16 zeměmi oceněna v rámci Summitu o jaderném průmyslu, jenž se ve Washingtonu konal souběžně se Summitem o jaderné bezpečnosti,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Premiér na plenární diskusi zopakoval, že Česká republika je připravena poskytnout na poli odstraňování vysoce obohaceného uranu technickou pomoc dalším zemím. V minulosti již takto Česká republika pomohla například Maďarsku, Polsku či Ukrajině.

Podle nejnovější studie nezávislé organizace Iniciativa proti jaderné hrozbě (Nuclear Threat Initiative) je Česká republika v první desítce ze 152 sledovaných zemí v oblasti zabezpečení jaderných materiálů.

„Nad rámec závazků, které jsme společně se zástupci ostatních účastnických zemí a organizací přijali v rámci společného komuniké, se Česká republika dobrovolně přihlásila k dalším 12 konkrétním dílčím aktivitám na poli posilování jaderné bezpečnosti,“ oznámil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Letošní washingtonský summit je posledním setkáním na nejvyšší úrovni hlav států a vlád. Série summitů o jaderné bezpečnosti dosáhla posílení mezinárodních standardů na poli jaderné bezpečnosti a splnila tak drtivou většinu původních závazků přijatých před 6 lety na historicky prvním summitu ve Washingtonu. Celá agenda nyní přejde do podoby trvalejšího mechanismu na pracovní úrovni na půdě pěti mezinárodních organizací, včetně Agentury pro atomovou energii, OSN a Interpolu.

Summit o jaderné bezpečnosti byl zahájen pracovní večeří v Bílém domě na téma Vnímání bezpečnostních hrozeb v oblasti jaderné bezpečnosti ve čtvrtek 31. března 2016 a pokračoval následující den plenárním zasedáním a pracovním obědem, během kterých účastníci diskutovali kroky na národní i mezinárodní úrovni směřující k dalšímu posilování jaderné bezpečnosti.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se na okraj summitu setkal s prezidentem Ázerbájdžánské republiky Ilhamem Alijevem a spolkovým prezidentem Švýcarské konfederace Johannem Schneider-Ammannem.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist