https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/premier-sobotka-v-oblasti-prumyslu-se-podarilo-vytvorit-desitky-tisic-pracovnich-mist-a-zvysit-objem-exportu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Premiér Sobotka: V oblasti průmyslu se podařilo vytvořit desítky tisíc pracovních míst a zvýšit objem exportu

6. září 2017 | Úřad Vlády ČR
Předseda vlády Bohuslav Sobotka hodnotil ve středu 6. září 2017 s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem činnost jeho resortu. Hovořili o splněných úkolech a doporučeních pro další vládu. Jde o sedmé bilanční jednání předsedy vlády.

„Naše vláda splnila většinu priorit v oblasti průmyslu a obchodu. Podařilo se zajistit příliv investic v objemu 181,2 miliardy korun a vytvořit 31 997 nových pracovních míst. Stejně tak se celkový objem exportu zvýšil od roku 2012 z 2,7 bilionu korun na 3,3 bilionu korun v roce 2016,“ zhodnotil předseda vlády Bohuslav Sobotka činnost Ministerstva průmyslu a obchodu.

Průmyslová produkce v červenci meziročně vzrostla reálně o 3,3 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 7,6 %. Resortu průmyslu a obchodu se podařilo v minulém programovém období vyčerpat všechny evropské finanční prostředky ve výši 106 mld. korun z Operačního programu Podnikání a inovace a jako první dočerpal 100 procent z tohoto operačního programu. Ministerstvo podpořilo rozvoj malého a středního podnikání v rámci programu ZÁRUKA, který usnadňuje podnikatelům přístup k bankovním úvěrům na realizaci podnikatelských projektů.

„Vláda ani Ministerstvo průmyslu a obchodu nepodlehly tlaku lobbistů a podařilo se prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích tak, aby výrazně zlepšil práva zákazníků mobilních operátorů. Podařilo se posílit pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a pevně věřím, že vytvoření konkurenčnějšího prostředí v České republice povede také ke zlepšení cen pro koncové zákazníky a uživatele,“ doplnil Bohuslav Sobotka.

Hlavní splněné závazky vlády Bohuslava Sobotky v průmyslu a obchodu
* Posílení investic – nejvýznamnější investice Nexen Tire Corporation (Korea) – 3. nejvyšší investice v historii ČR, 22,8 mld. Kč, vznik 1 000 nových pracovních míst; Foxconn (Tchaj-wan) – 6 mld. Kč, vznik 2 000 nových pracovních míst; Hyundai Mobis – 4 mld. Kč, vznik 900 nových pracovních míst.
* Podpora exportu – podařilo se otevřít nové trhy především v Asii – Čína, Írán, J. Korea, Indie, Japonsko.
* Rozvoj malého a středního podnikání – Program ZÁRUKA – usnadní rozvoj podnikání malým a středním podnikatelům.
* Prosazení tří novel energetického zákona a aktualizace energetické koncepce – zajištění vyšší energetické bezpečnosti státu a vyšší transparentnosti procesu regulace a posílení práv spotřebitelů.
* Novela zákona o elektronických komunikacích a novela zákona o ČOI – novely významně posílily práva spotřebitelů.
* Nový zákon o zadávání veřejných zakázek – zjednodušil a zefektivnil celý zadávací proces a snížil administrativní zátěž pro zadavatele i soutěžící firmy.
* Průmysl 4.0 – v rámci aktivní přípravy na technologickou revoluci a inovace v oblasti průmyslu vznikl materiál Iniciativa Průmysl 4.0 a byl ustaven Výbor Průmysl 4.0, jehož úkolem byla příprava výzvy Technologie 4.0 v programu OPPIK.

Tento týden čekají premiéra Sobotku ještě další dvě bilanční setkání s ministrem financí a ministrem vnitra.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist